DE CE INTARZIE ASA MULT MENSTRUAȚIA?

Ciclul menstrual

Postata de Ioana cu o luna in urma.

mereu am facut sex protejat,dar deodata mi a întârziat menstruația si inca imi intarzie am facut un test de sarcina si a iesit negativ..de ce îmi intarzie asa mult? Ce poate fi? E grav?
Pe data de 28 februarie trebuia sa vina si inca nu..

Raspunsuri (9)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care o femeie poate intampina intarzieri menstruale. Sarcina este doar unul dintre acestea, dar in cazul dvs., daca testul de sarcina a iesit negativ, acest lucru poate fi exclus.

Altii factori care pot cauza intarzierea menstruatiei includ:

- Stresul: Atat stresul mental, cat si cel fizic, poate afecta ciclul menstrual. Nivelurile crescute de cortizol (hormonul stresului) pot influenta eliberarea altor hormoni care controleaza menstruatia.

- Greutatea corporala: Atat obezitatea, cat si subponderalitatea pot cauza intarzieri menstruale. Grasimea corporala joaca un rol important in producerea de estrogen (hormonul care controleaza ciclul menstrual), deci neconformitatile de greutate pot duce la deregulari.

- Exercitii fizice intense: Exercitiile fizice foarte intense pot duce la intarzieri menstruale datorita faptului ca ele pot afecta echilibrul hormonal.

- Schimbarile hormonale: Contraceptivele orale sau alte forme de contraceptie hormonala pot duce la intarzieri menstruale.

- Conditii medicale: Anumite afectiuni, cum ar fi sindromul ovarului polichistic sau afectiunile tiroidei, pot cauza intarzieri menstruale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/sindromul-ovarului-polichistic_1046

Mihaela

acum o luna

Bună poate ai o dereglare ai fi răcită pe jos

Ioana

acum o luna

Dereglarea asta menstruala poate fi asa lunga? De o luna..

Mihaela

acum o luna

Da poate fi ca și mie mi sa întâmplat asa și am făcut vreo 3 teste de sarcina și au ieșit negative o sa îți vina stai liniștit dar e posibil sa îți vina mai mult când o sa îți vina

Ioana

acum o luna

Mulțumesc din suflet, sper sa imi vina
Daca testul a iesit negativ sigur nu sunt însărcinată nu?

Mihaela

acum o luna

Nu ai pentru ce stai liniștită ca o sa îți vină dacă ai făcut contact sexual protejat nu ai cum sa fii însărcinată stai liniștită va fi totul bine ai sa vezi!😘😘

Mihaela

acum o luna

Stai liniștită ca testele de sarcină sunt sigure

Ioana

acum o luna

Va sunt recunoscătoare, mulțumesc mult multt❤️❤️❤️❤️❤️

Mihaela

acum o luna

Nu ai pentru ce Ioana te pup și sa auzim de bine 😘😘😘😘❤️❤️❤️❤️