Ce sa cred?

Ciclul menstrual

Postata de alina99811 cu 12 ani in urma.

Luna asta mi-a intarziat ciclul menstrual(luna trecuta mi-a venit pe 21 dar a venit mai repede deoarece am avut o mica raceala la ovare) Mentionez ca am un ciclu menstrual neregulat.Contacte sexuale am avut insa protejate(exista ff putine sanse ca spermatozoizii sa fi ajuns in interior) si pe langa asta am aproape toate stariile dinainte de menstruatie(sanii ma dor destul de tare si sunt mai mari decat deobicei iar durerea de ovare exista dar nu constant) Oare ar trebui sa ma ingrijorez? ac***a in vedere ca suntem pe 23? Akm 2 luni mama mea mi-a spus ca i-mi va venii mai repede din cauza racelii si asa a si fost a venit si in acea luna si luna trecuta pe 21.(cu o zi mai repede) insa in prima luna de raceala ma tinut doar 3 zile in care mi-a curs destul de mult.insa luna trecuta ma tinut mult(6 zile) As dorii sa-mi spuneti la ce sa ma astept sau pe cand va trebui sa-mi vina.Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ciclul menstruatia are o durata de 28-30 zile, iar sangerarea menstruala 4-6 zile, dincolo de aceasta perioada fiind considerat anormal.
In privinta tulburarilor ciclului menstrual ar fi bine de efectuat un consult ginecologic, cat si endocrinologic (depistarea unor dezechilibre hormonale) pentru a identifica cauza hemoragiilor disfunctionale ( o secretie de progesteron absenta, frecvent intalnite la adolescente si in premenopauza, dar si la femei cu ovare polichistice, cu afectiuni endocrine (hipotiroidie, obezitate) sau progesteron in cantitate scazuta progesteron ce persista anormal de mult.
Poate fi vorba de o dismenoree, o menstruatie insotita de dureri in partea de jos a abdomenului cu sau fara simptome neurovegetative (greturi, varsaturi, diaree, hipotensiune, lipotimie-lesin, dureri de cap).