Buna ziua

Ciclul menstrual

Postata de nicoleta8888 cu 12 ani in urma.

mi-a intarziat ciclul o saptamana si am mers la medic sa ma conving ca nu sunt insarcinata. Mi-a dat Utrogestan sa iau timp de 10 zile, o pastila de 200mg seara la culcare.
au trecut 5 zile de cand iau pastile, si observ o scurgere maronie! sa mai continui cu ele pana la 10 zile sa se instaleze cum trebuie? sau sa le opresc si sa consider asta ca fiind inceputul menstruaatiei?
mi-a zis sa iau si Logest in prima zi de menstra. sa iau logest(anticonceptionale), sau sa continui cu utrogestan pana stiu sigur ca e menstra si abia apoi sa iau pastila logest? Va multumesc!

Raspunsuri (7)

membru216999

acum 12 ani

Buna.nu am inteles care a fost diagnosticul?esti insarcinata sau nu ?eu spun sa continui cu utrogestant si dupa aceea anticonceptionalele,ceea ce mi se pare dubios este ca tia dat sa iei logest din prima zi de menstruatie ,eu stiu ca daca iei din prima zi ti se opreste mens si revine atunci cand tu opresti anticonceptionalele .

membru216999

acum 12 ani

Buna.nu am inteles care a fost diagnosticul?esti insarcinata sau nu ?eu spun sa continui cu utrogestant si dupa aceea anticonceptionalele,ceea ce mi se pare dubios este ca tia dat sa iei logest din prima zi de menstruatie ,eu stiu ca daca iei din prima zi ti se opreste mens si revine atunci cand tu opresti anticonceptionalele .

membru216999

acum 12 ani

Buna.nu am inteles care a fost diagnosticul?esti insarcinata sau nu ?eu spun sa continui cu utrogestant si dupa aceea anticonceptionalele,ceea ce mi se pare dubios este ca tia dat sa iei logest din prima zi de menstruatie ,eu stiu ca daca iei din prima zi ti se opreste mens si revine atunci cand tu opresti anticonceptionalele .

membru216999

acum 12 ani

Buna.nu am inteles care a fost diagnosticul?esti insarcinata sau nu ?eu spun sa continui cu utrogestant si dupa aceea anticonceptionalele,ceea ce mi se pare dubios este ca tia dat sa iei logest din prima zi de menstruatie ,eu stiu ca daca iei din prima zi ti se opreste mens si revine atunci cand tu opresti anticonceptionalele .

nicolle

acum 12 ani

diagnosticul este: nu sunt insarcinata. Insa am un chist ovarian drept, motiv pt care mi-a sugerat sa iau 3 luni de zile logest.
si nu stiu daca sa consider aceasta scurgere ca fiind prima zi de menstruatie, si sa opresc utrogestan , si sa iau pilula logest.
iti multumesc pt raspuns, sanatate multa!

nicoleta8888

acum 12 ani

diagnosticul este: nu sunt insarcinata. Insa am un chist ovarian drept, motiv pt care mi-a sugerat sa iau 3 luni de zile logest.
si nu stiu daca sa consider aceasta scurgere ca fiind prima zi de menstruatie, si sa opresc utrogestan , si sa iau pilula logest.
iti multumesc pt raspuns, sanatate multa!

membru216999

acum 12 ani

Cred ca scurgerea poate fi de Alta natura o raceala sau o infectie nu considera menstruatie si continua Asa cum a spus doctorul pt ca de obicei utrogestant Asa se ia cam 10 zile ,Asa am luat si eu! Multa sanatate si tie!!!