Poate să dispară un chist fără tratament ?

Chisturi ovariene

Postata de Utilizator11714312001 cu o luna in urma.

Bună ziua , în urma unui control de rutină ( ginecologic ) am aflat de existența unui chist de 4,5 cm . N-am primit nici un tratament deoarece doctorul vrea să vadă dacă chistul dispare singur . Sunt șanse ca un chist să dispară fără tratament ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca un chist sa dispara fara tratament. Chisturile ovariene, spre exemplu, sunt adesea inofensive si pot disparea de la sine in cateva luni. Totusi, este important sa fiti atenta la orice schimbare sau durere noua si sa discutati aceste simptome cu medicul dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/radiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/lucruri-pe-care-trebuie-sa-le-stie-orice-femeie-despre-chisturile-ovarie_15542
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/ce-riscuri-implica-si-ce-solutii-ai-impotriva-durerii-de-ovare-i_11274#Tipuri_de_chisturi_ovariene
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/pot-chisturile-ovariene-sa-devina-canceroasei_17087