Rahi anestezie trebuie să îmi facă clizmă ?

Chirurgie toracica

Postata de Utilizator11702753803 cu 3 luni in urma.

Bună seara pentru o rahianestezie pentru operație de varicocel testicular gradul 2 la testiculul stâng, trebuie făcută clizmă chiar dacă țin post alimentar, trebuie obligatoriu să îmi facă clizmă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Decizia de a face sau nu o clisma inainte de o rahianestezie depinde de medicul anestezist. De obicei, este indicata pentru a curata intestinul si a reduce presiunea in abdomen, reducand astfel riscul de complicatii.

Cu toate acestea, clisma nu este intotdeauna necesara, mai ales daca pacientul a tinut un post alimentar inainte de procedura. Va trebui sa discuti acest aspect cu medicul tau pentru a afla cea mai buna optiune pentru tine.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/clisma_7873