durere insuportabila

Chirurgie orodentara

Postata de ellykah cu 14 ani in urma.

buna ziua
trec printr-o experienta foarte neobisnuita si dureroasa. am un molar foarte dureros care nu are nerv nici infectie nici alt fel de secretii, dar durerea nu trece deloc, si nici anestezia nu prinde. nu trece cu nici un fel de antiinflamator, mi s-au facut infiltratii cu dexametazona in alveola si nici asa nu a trecut. sunt disperata!!! nu pot sa dorm de 3 zile si nici sa mananc. se poate ca durerea sa provina din alta parte? nici doctorii nu stiu ce sa imi zica

Raspunsuri (7)

raluca

acum 14 ani

Poate ai stat in curent si de aceea te doare, este imposibil ca un medic stomatolog sa nu stie ce ai, mai ales daca tu spui ca de 3 zile nu mananci. Sanatate si astept vesti

Citat:
buna ziua
trec printr-o experienta foarte neobisnuita si dureroasa. am un molar foarte dureros care nu are nerv nici infectie nici alt fel de secretii, dar durerea nu trece deloc, si nici anestezia nu prinde. nu trece cu nici un fel de antiinflamator, mi s-au facut infiltratii cu dexametazona in alveola si nici asa nu a trecut. sunt disperata!!! nu pot sa dorm de 3 zile si nici sa mananc. se poate ca durerea sa provina din alta parte? nici doctorii nu stiu ce sa imi zica

ioana_1236

acum 14 ani

Am o intrebare cum e durerea?? adica la rece te lasa te doare mai tare??sau cum te doare? te inteapa? dami mai multe detalii

Adrienne

acum 14 ani

Ai facut o radiografie?

ellykah

acum 14 ani

am facut radiografie, nu a iesit nimic neobisnuit, totul pare in regula, canale curate, fara nerv, fara infectie sau abces.
iar durerea este in toate felurile posibil: pulseaza, inteapa, sageata. si nu reactioneaza in nici un fel nici la rece, nici la cald.
deocamdata nu am fost la alti medici, si mai degraba medicul meu dentist a intrebat pe toti cunoscutii ei. toti sunt nedumeriti.
eu as fi avut o alta banuiala, de o nevralgie data de nervul trigemen care are multe ramificatii in zona fetei, si poate cumva a fost atins in timpul curatarii canalelor. oricum, incep sa cred ca motivul durerii nu este molarul in sine, ci cu totul altceva.
observ totusi ca durerea se amelioreaza cu algocalmin si ketonal, impreuna. si in plus am frisoane, dar nu si febra. mi s-a prescris si amoxicilina, 1 la 6 ore. ma gandesc ca poate e cazul sa cer parerea unui medic generalist, desi cred ca tot la maxilo-facial ma trimit.
multumesc pentru raspunsuri! orice idee aveti, e binevenita.

ioana_1236

acum 14 ani

eu as fi avut o alta banuiala, de o nevralgie data de nervul trigemen care are multe ramificatii in zona fetei, si poate cumva a fost atins in timpul curatarii canalelor. oricum, incep sa cred ca motivul durerii nu este molarul in sine, ci cu totul altceva.

La asta ma gandeam si eu

un eu

acum 14 ani

as putea spune ca ma confrunt cu o problema asemanatoare. la rodiografia simpla, adica numai pe molar nu a iesit nimic, dar am facut una panoramica si a reiesit o infectie intre radacini, despre care medicul chirurg specialist a zis ca nu se poate rezecta si acea masea nu se mai salveaza. Singura optinune ramane extractia si tratament cu antibiotic. Si eu am nervii scosi, deci nu ar trebui sa simti durere la rece, cald, dar este o durere persistenta la atingere, presiune, gingia e inflamata precum si ganglionii adiacenti, si, intradevar nu te lasa sa dormi, nu poti manca si e foarte nasol. Astept sa vad cum ti se rezolva tie.

pandel

acum 9 ani

am vazut postarea si v-as ruga frumos sa imi spuneti cum s- a rezolvat ...trec prin aceleasi momente grele de 1 luna ...si as vrea sa stiu daca a fost trigemeni sau a trecut... multumesc...