tumoare

Cancer

Postata de andreeaf91 cu 13 ani in urma.

Mama mea si-a facut o ecografie in urma unei modificari la nivelul abdomenului. Rezultatul ecografiei atesta prezenta unei tumori plina cu lichid . Doctorul a spus ca nu poate spune exact unde este localizata, intrucat pare rasucita , tot ce ne-a spus este ca se afla in partea stanga. Este programata zilele acestea pentru efectuarea unor analize amanuntite, insa ne facem griji si as vrea sa stiu ce ar putea fi. Mentionez ca anterior mama avea greturi si varsaturi frecvente, iar de cateva luni nu le mai are iar doctorul a spus ca ar putea avea o legatura cu existenta acelui lichid in organism. Va multumesc

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 13 ani

Ar trebui sa aveti rabdare , sa faca toate analizele prescrise. Cred ca ar putea fi vorba despre un chist ovarian torsionat, dar medicul este cel care trebuie sa stabileasca diagnosticul corect.

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

Primul pas este efectuarea CT abdominal care va stabili originea tumorii, al doilea este interventia chirurgicala care va rezolva leziunea in functie de etiologie , extensie , precum si de starea generala, respectiv existenta altor suferinte care ar putea greva asupra suportabilitatii actului anestezico-chirurgical.