puteti sa imi spuneti si mie un diagnostic!

Cancer

Postata de forceroxi cu 13 ani in urma.

Biopsie.. fragmente ( franjuri) tisulare, recoltate endoscopic, cu aspect histopatologic de adenom tubulo-vilos, cu vilozitati filiforme, cu leziuni de displatie usoara ( LOW_GRADE_DYSPLASIA).
microhemoragii focale si discret infiltrat inflamator cronic difuz distribuit, superficial,subepitelial.
VA MULTUMESC DIN SUFLET!!!!!!!!!!!!!!!!

Raspunsuri (3)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Adenomul tubulo-vilos este o formatiune tumorala benigna (asadar nu reprezinta cancer), dar cu potential de transformare maligna (adica de a deveni cancer). Se recmanda extirparea sa pe cale endoscopica sau chirurgicala.

forceroxi

acum 13 ani

multumesc din suflet! azi 22 .11. 2010 am internat.o la Floreasca o operez! multumesc inca odata ptr raspuns!

forceroxi

acum 13 ani

in urma operatiei a rezultat biopsia urmatoare:
Adenom tubulovilos cu arii de adenocarcinom intramucos.
Limfoganglioni pericolici (5) cu aspect reactiv.
Margini de rezectie colonica fara elemente tumorale.
cod: 8140:pT15N0

va rog sa-mi spuneti ce parere aveti! va multumesc din suflet.