Profilaxia cancerului colorectal

Cancer

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

daca maninci cruditati il poti stopa macar pina la menopauza am 33 ani. adica fructe crude ,legume va multumesc astept sfatul dv.

Raspunsuri (3)

acum 15 ani

Buna carmen,

Profilaxia cancerului colorectal se poate face prin adoptarea unei diete protetice si diminuarea consumului de grasimi animale care favorizeaa aparitia de substante cancerigene in organism.

Este recomandata cresterea de alimente bogate in fibre dietetice - legume, fructe, cereale, care ajuta la micsorarea timpului de contact dintre mucoasa colonului si eventuale substante care se gasesc in colon.

In profilaxia acestui tip de cancer sunt recomandate antiinflamatoriile nesteroidiene, cum ar fi Aspirina.

Iti doresc multa sanatate!

Dorina6899908

acum 15 ani

Daca,cancerul exista deja ,medicul este cel care trebuie sa-ti spuna ce este de facut. Nu cred ca acest tip de cancer poate astepta 17 ani. Ce legatura are menopauza????? nu-ti risca viata !!!!sau este doar o intrebare?????daca nu ma insel, este o interebare legata de acest diagnostic,pusa chiar azi.....este cel mai bun raspuns.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 38 ani si am fibron de mai bine de 10 ani.ma intereseaza clinici in tara unde se face embolizarea.