Posibila Recidiva Urgent?

Cancer

Postata de Alessandrorgz cu 5 ani in urma.

As vrea o interpetare a pet ct ului din 12 Decembrie, si cat de grav ar fi, mentionez ca am avut un limfon clasic hodgkin cu scleroza nodulara in remisie, acun 1 an.

Examenul Pet Ct cuFDG evidentiaza prezenta unei formatiuni tumorale pulmonare hipercaptanta FDG(SUV) max23 dimensiuni de 35/25 mm situata paramediastinal anterior in LSDFormatiune a face front comun cu o masa reziduala mediastinala anterosuperioara de cca 25/15mm, cu impregnari calcare, ce nu capteaza FDG. In rest plamani expansionati bilateralfara alte leziuni foocale. Fara colectii pleurale. Adenopatie mediastinala cu 2 ganglioni hipercaptanti fdg ( suv max=19) de 10mm, respectiv 17mm situati paratraheal dreapta.

Focare captante Fdg de tip brown fat, vizibile la limita cervico mediastinala bilaterala si paraspinal bilateral. Timus cu discreta captare difuza fdg, asociata explicabila in context fiziologic.
Fara modificari morfologice sau de activitate fdg decelabile la nivel cranio cerebral sau la nivelul gatului.
Fara adenopatii latero cervicale sau supraclaviculare.
Fara modificari morfologice sau de activitate fdg decelabile la nivelul organelor parenchinatoase abdomino pelvine sau la nivelul tubului digestiv.
Fara lichid liber interperitoneal, fara adenopatii retroperitoneale pelvine sau inghinale.
Fara modificari morofologice sau de activitate fdg decelabile la nivelul scheletului.

Concluzie: tumora mediastino-pulmonara dreapta recidivata si adenopatie mediastinala nou aparuta metabolic activa

Raspunsuri (1)

Bianca A

acum 5 luni

Buna ziua. Ce diagnostic ati primit?