Posibil TBC Si NU Cacer?

Cancer

Postata de Ralux cu 4 ani in urma.

Buna ziua,

Mama mea, in varsta de 48 de ani, a fost operata in ianuarie 2018 de un melanom malign, stadiu 2B, indice Breslow 4 mm, neulcerat. Toti specialistii, de la oncolog la dermatolog au spus ca nu necesita chimioterapie sau alt tratament din ordinea celor citostatice. I s-a recomandat sa ia isoprinosine de atunci pana in prezent si sa vina din 3 in 3 luni la control, unde i se monitorizau ganglionii de la axile si cei inghinali, facea raze la plamani o data pe an si la 3 luni analize specifice pentru melanomul malign de sange plus urina. A făcut din 2018 pana in prezent, de 3 ori testul Proteina S100 si a avut urmatoarele valori: 0.02 in februarie 2018, 0.04 in noiembrie 2018 si 0.067 in mai anul acesta, 2019.
Doctorii au spus ca nu ridica semne de intrebare.
De cateva luni avea fibrinogenul crescut(cu peste 100 de mm peste valoarea maxima normala) , insa doctorii au spus ca poate fi de la isoprinosine sau posibil un reumatism

Ultimul control l-a avut pe 19 august 2019, iar in 27 noiembrie a urmat controlul de 3 luni. Ea, intre timp a început sa se simta rau, foarte rau: tuse seaca, transpiratii reci, dureri de oase, slabire, nu mai manca, dureri in abdomen.

A fost la mai multi specialisti: ginecologie, gastroenterologie, pana a ajuns la CT. Cei de la CT spun ca i se vad metastaze in plamani pana la 1cm, doi noduli, metastaze pe abdomen si pe oase la T11 si pe umarul stang.

In prezent, are lichid de ascita, i-a fost scos lichidul de ascita 1.5l, mai are 1.5l in corp, nu au avut ac mai lung ca sa reuseasca sa il scoata pe tot.

Lichidul de ascita este transparent si limpede. I s - a facut si punctie din ganglionul inghinal, acesta fiind rozaliu. Deci, doctorii, la prima vedere au zis ca e de bine, pentru ca daca era de la melanom, era negru lichidul si/sau ganglionul. Acestea au fost trimise la biopsie.
Nelamurirea mea este: de ce i s-a recomandat sa faca chimioterapie daca nu se stie inca rezultatul de la biopsie?

De ce se vad metastaze pe CT, cand lichidul este limpede, ganglionul rozaliu, VSH este 25mm/h, proteina S100 facuta in mai 2019 este 0.067 mm/h.

De ce sa faca chimioterapie daca nu se stie care e tumora principala?

Poate avea TBC? Numai un pneumolog nu a vazut-o si stiu un caz din familie careia ii spuneau ca are cancer ovarian, i-au scos tot, se confundau 100% nodululii de tbc cu metastazele.. Si pana la urma avea TBC..

Ce sa facem? Cum e posibil sa fie 1.lichidul, 2. Ganglionul, 3.VSH ul, 4.proteina S100, acestea cam indica ca NU e de la melanom malign... Desii doctorii tot pe diagnosticul asta merge. Nu înțeleg de ce asa.. Posibil sa fi facut un alt cancer? Cum?!..

Ati mai intalnit asemenea situatii?
Revin, poate avea TBC, HIV sau orice altceva?

Va mulțumesc!

Raspunsuri (2)

Ralux

acum 4 ani

Cancer*
ma scuzați pentru eventualele greșeli

AR

acum un an

Buna,
Nu am un raspuns si m-a durut sa citesc prin tot ce a trecut mama ta/ati trecut ca familie.

Voiam doar sa aflu daca ai primit o confirmare. Ne aflam intr-o situatie similara si nu stim daca e TBC sau tumoare.