operatie de limfadenohisterocolpectomie

Cancer

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Va solicit urmatoarele recomandari dupa efectuarea unei operatii de limfadenohisterocolpectomie largita. Respectiv ce tipuri de examene medicale se impun si la ce interval si daca durerile articulare pe care le resimt in prezent sunt consecintele operatiei sau ca urmare a sedintelor de radioterapie in nr. de 25.

Diagnostic neoplasm col uterin std.ll B

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

In principal dupa o astfel de interventie, in primul rand se urmareste daca s-au eliminat toate formatiunile neoplazice, si absenta metastazelor. Acest lucru este destul de greu de stabilit. In general se poate face o Computer Tomografie, daca medicul curant o considera utila, sau se pot urmari in dinamica anumiti markeri tumorali, care totusi nu au o relevanta atat de mare.

O vizita la medic este bine sa o faceti ori de cate ori apar modificari ale starii dumneavoastra de sanatate, sau la data la care v-a indicat medicul dumneavoastra curant. Intr-adevar, durerile articulare pot apare dupa radioterapie dar in acest caz ar trebui sa dispara la 2-4 luni dupa incetarea acestui tip de tratament. In orice caz este bine sa discutati si cu medicul dumneavoastra curant despre aceste dureri pentru a elimina o alta cauza posibila a acestor dureri.

Sper ca indicatiile pe care vi le-am furnizat, sa va ajute sa intelegeti mai bine starea dumneavoastra de sanatate. Insa, pentru un control adecvat al afectiunii dumneavoastra este foarte importanta colaborarea dintre dumneavoastra si medicul curant. Multa sanatate!