Investigatii si tratament

Cancer

Postata de valentina173 cu 13 ani in urma.

Sunt operata de neoplasm la san, st. IIb din 2007 si iau inhibitor hormonal ( Femara, dupa ce am luat 2 ani Tamoxifen). Dupa cateva luni de cand am luat Femara, am inceput sa singerez cate putin si in aprilie 2010 am fost diagnosticata cu neo de col st. II. Am facut mai intai radioterapie+chimioterapie+ brahiterapie si apoi mi s-a facut histerectomie totala largita. Ma simt foarte bine. Ma intereseaza daca:
- mai este necesar sa fac anual testul Babes-Papanicolau ?
- ar trebui sa mi se prescrie un tratament pentru compensarea lipsei de estrogen ? ( mentionez ca eram in menopauza normala de un an, cand m-am operat de neoplasm la san)
Cu tot respectul doresc parerea specialistului.
Multumesc

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 13 ani

Cred ca nu te va deranja daca-ti voi rspunde eu, din proprie experienta. In primul an se face control ginecologic si Pn, de patru ori pe an, in al doilea si al treilea an se face de trei ori pe an, iar in al patrulea de doua ori pe an. Dupa al cincilea an,aceste controale se fac anual. Totul se face chiar daca te simti f. bine. Pe langa acestea se mai face anual si o eco. transvaginala. Nu mai vorbesc de o ecografie abdominala, de fiecare data,cand se face controlul ginecologic. Se urmaresc toate organele si in special daca nu au aparar adenopatii pelviene si lomboaortice. Tratamentul hormonal cu estrogen si progestogen este interzis timp de cinci ani. Se poate lua vit. A si E cate 10 zile pe luna, timp de trei luni,repetandu-se daca este nevoie. Anual se face si o radiografie pulmonara. Toate acestea se fac pentru a tine sub control evolutia acestei afectiuni si de a descoperi ,din timp ,anumite metastaze ce ar putea apare. Nu mai vorbesc despre anumiti markeri tumorali care se fac anual.......Multa sanatate si sper sa-si spuna parerea si un specialist.

valentina173

acum 13 ani

multumesc

alina

acum 13 ani

Sigur ca da analizele trebuie repetate mereu si va recomand si o investigatie cu biorezonanata Va puteti programa la tel.0744870194 si urmati si un tratament natural cu recomandarea unui specialist Sanatate.