interpretare biopsie pulmonara

Cancer

Postata de ovi_arad cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Este vorba de mama mea . La o radiografie s-a constatat la nivelul plamanului drept prezenta unei formatiuni de aprox 3 cm. Lucru confirmat la examenul CT. La indrumarea medicului oncolog am facut si o punctie . Rezultatul punctiei ,,Materialul examinat consta din fragmente ale unei mase necrotice fara celule tumorale viabile in sectiunile seriate efectuate pana la epuizarea blocului." Imi puteti spune ce ascunde in spatele acestui raspuns. Este sau nu este cancer? Va rog mult raspuns.

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

din rezultatull biopsiei rezulta ca nu sunt celule tumorale in materialul biopsia. este nevoie de o alta biopsie sau taratment antibiotic intensiv si apoi refacut CT-ul. v-as recomanda si un consult la chirurgie toracica. poate se paote opera.

Georgiana

acum 10 ani

Buna ziua...mama mea are cáncer de plaman,pe partea dreapta.vroiam sa va intreb unde se poate face biopsia...suntem din medgidia...ne trebuie trimitere¿