epitoliom bazocelular

Cancer

Postata de ELENA92 cu 15 ani in urma.

Buna! As dori si eu cat mai multe informatii despre epiteliom bazocelular. Mama mea are 40 de ani, si s-a nascut cu un semn pe obraz. De curand a inceput sa o deranjeze, si tot si-a dat q diferite unguiente, recomandate de farmacista. Acum cateva zile a fost la doctor si ia spus ca e epiteliom bazocelular, nu a stiut ce insemnat si am ajutat-o sa caute informatuii, din cate am citit pe net, e un fel de cancer. Si s-a cam speriat. As vrea sa aflu si eu daca are motive sa se ingrijoreze, si ce e de facut in privinta aceasta. Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Cristina420107949

acum 15 ani

multumesc pt informatii!!
am auzit de curand despre tehnica mohs. ce-mi puteti spune despre ea? ar fi necesara o astefel de tehnica? am inteles ca e foarte buna.

victor59104988

acum 15 ani

Tehnica MOHS, difera de excizia clasica prin faptul ca analiza anatomopatologica se efectueaza practic simultan cu operatia de indepartare a tumorii. Astfel chirurgul are posibilitatea sa reintervina imediat daca examenul a/p arata ca tumora nu a fost scoasa in intregime. MOHS este utila mai ales atunci cand carcinomul este situat pe pleoape sau aripa nazala. Din punctul meu de vedere pentru o localizare la nivelul obrazului, beneficiul MOHS este mai degraba teoretic. Excizia clasica indeparteaza tumora ,,en-block,, cu o margine macroscopica de siguranta.