Cancer de vezica urinară și multipli mici noduli pulmonari ?

Cancer

Postata de Oana L cu un an in urma.

Buna seara,

As dori sa înțeleg dacă bunica mea in urma investigațiilor are metastază sau nu încă.
Are tumora vezica urinară - adenocarcinom al vezicii urinare (am înțeles de la doctorul oncolog ca este gradul 4 și chimo nu este indicată data fiind vârsta pacientei).
Rezultatul radiologic este de multipli mici noduli pulmonari bilaterali suspecți pentru determinări secundare. Adenomegalii mediastinale și hilare bilaterale cu aspect nespecific. Asta înseamnă ca are și la plămâni?
Ce se poate face in situația aceasta? Are 85 de ani.
Răspunsul dumneavoastră o sa fie foarte apreciat.
Mulțumesc,

Cu stima,
Oana L

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum un an

Buna ziua. Da, asa pare. Este necesara o tomografie pulmonara cu substanta de constrast pentru certitudine.

Oana L

acum un an

A făcut radiografie pulmonara cu contrast și asta a ieșit: Multiplii mici noduli pulmonari suspecți pentru determinări secundare - se recomanda monitorizare.
Adenomegalii mediastinale și hilare bilaterale cu aspect nespecific.

Ce sugerați sa facem? Este cancer la plămâni?
Îmi puteți spune cu aprox cat mai poate trai?