biopsie

Cancer

Postata de panescu43516 cu 14 ani in urma.

In urma biopsiei colului mi s-a pus urmatorul diagnostic histopatologic: fragmente tisulare cu aspectde carcinom scuamos nekereatinazat in situ si invaziv la nivelul fragmentului prelevat,ulcerat; infiltrat LY stromal asociat.
Imi puteti detalia acesti termeni,ce inseamna de fapt?
Dupa efectuarea CT-ului voi incepe radioterapie si 5 flacoane cu cisplatinum.
Ce as putea face pt a reduce din efectele adverse ale radiatiilor si ale cisplatinului.
Va multumesc.

Raspunsuri (18)

Adrienne

acum 14 ani

Mai pe intelesul tuturor, este cancer stadiul zero [ in situ]. In acest stadiu, vindecarea este in procent de 100% . Este bine sa mergi la un medic f. bun si sa-i urmezi toate sfaturile. Multa sanatate !

panescu43516

acum 14 ani

Multumesc pt raspuns si ar fi bine sa fie asa,dupa cum ati spus.
Insa medicii de aici au spus ca e stadiul IIB,asta in urma unui test pap facut in urma cu 2 ani,care avea rezultatul PAP IV,cu HSIL.
Zilele trecute am facut CT-ul.Rezultat:
Ficat dimensiuni normale,omogen.
Splina,pancreas,RD,CT normal.
Rinichi stg hidronefroza gr I.
Ureter stag dilatat pana in pelvis ,unde se evidentiaza un col uterin,marit de volum,neomogen,cu contur neregulat ce inglobeaza ureterul stg.
Adenopatii iliace interne,chisturi de 16 si 20 mm la nivelul ovarelor.
In fereastra de os nu se observa modificari de structura osoasa.

Concluzii:
1.Formatiune tumorala col uterin
2.Ureterohidronefroza stg.
3.Adenopatii iliace interne.
Cat e de rau?

De saptamana viitoare voi incepe radioterapie la IOB.
Va multumesc!

Rosca Gherasim

acum 14 ani

Daca femeia are cancer la san atumci barbatul se poate inbolnavi de cancer prin contact sexual?

Rosca Gherasim

acum 14 ani

daca femeia are cancer la san''atunci barbatul se poate inbolnavi de cancer prin contact sexual?

Adrienne

acum 14 ani

Nuuuuuuu, nu are nicio legatura !

Adrienne

acum 14 ani

Mi-am spus parerea in legatura cu prima postare. Acum este vorba despre o investigatie mai completa. Totusi, stadiul corect al unui cancer se pune in urma studierii pieselor indepartate, in urma interventiei chirurgicale. Am avut in urma biopsiei stadiul I B si un PN IV - V . In urma interventiei chirurgicale, diagnosticul final a fost : std.I , A2, ganglionii limfatici neafectati iar metastaze inexistente. Ce mi-a atras atentia ,in mod deosebit [ ceea ce eu nu am avut], sunt adenopatiile iliace si ureterohidronefroza. Inca de acum doi ani, cand Pn a iesit IV ar fi trebuit luate masuri. Parerea mea [ ca un om care am trecut prin asa ceva ] este ca-ti pierzi timp pretios cu sedinte de radioterapie, aici cred ca ar fi cazul sa te hotarasti pt. o interventie chirurgicala, radicala, cat mai repede. Mie mi-a spus acest lucru medicul ginecolog, in momentul cand am cerut sa fac acest tratament. In doua saptamani eram deja operata. Cere parerea si altor medici, nu merge doar pe mana unuia singur. Nu stiu din ce localiate esti, dar iti pot recomanda Clujul. Daca doresti mai multe informatii............Multa sanatate !

panescu43516

acum 14 ani

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.Sunt din Botosani si am programare deja pentru IOB.
Si medicul ginecolog si oncologul care m-au consultat au fost de aceeasi parere,intai radioterapie si cisplatin apoi dupa 4-6 saptamani operatia.

Adrienne

acum 14 ani

OK !.....Iti doresc numai bine si sa te intaresca D-zeu. Vei avea nevoie de multa tarie si gandire pozitiva.

panescu43516

acum 14 ani

Sarumana!Am sa fac tot posibilul sa am un psihic la nivel inalt.Doamne-ajuta!

liliana

acum 14 ani

mama mea afacut o colonscopie si are o formatiune tumorala de 3cm si un polip de o,6 i s-a recoltat o biopsie din ambele formatiuni .Credeti ca este cancer?

Adrienne

acum 14 ani

Trebuie sa astepti cu incredere rezultatul la biopsie. Nimeni nu se poate pronunta............Multa sanate, mamei !

liliana

acum 14 ani

multumesc pt incurajari credeti ca pentru acest diacnostic singurul remediu este operatia,adica chiar daca biopsia are rezultat pozitiv ori negativ tot trebuie operata?

Adrienne

acum 14 ani

Depinde de ce natura este tumora : maligna sau benigna. Polipul se poate extrage cu usurinta, nu doare, in timpul colonoscopiei. Nu este obligatoriu, la aceasta dimensiune, sa fie malign,dar este bine sa fie inlaturat pt. siguranta sau supravegheat ,depinde ce recomanda medicul.

ROXANA DANIELA80935

acum 14 ani

Mama mea s-a operat in urma cu 5 zile de cancer de colon. Cand a iesit din sala chirurgul mi-a zis ca ii pare rau, ca nu a reusit sa indeparteze tumoarea pt ca e prinsa de vezica urina si os ( nu stiu ce os ). Mi-a zis ca trebuie sa faca chimioterapie sa vada daca se va deplsa sau strage tumoarea pt a putea fi indepartata. tin sa precizez ca nu este in stadiu avansat si nu are metstaze.Ce e defapt? cancer de colon sau ce? Are sanse sa scape? Va multumesc!

marcela

acum 14 ani

am fibrom si polip, mi-au spus ca trebuie sa fac biopsie , ce credeti daca fac biopsia nu voi starni ce nu trebuie starnit?Mentionez, ca am 43 ani.

Adrienne

acum 14 ani

Nu este adevarat !

ANA

acum 13 ani

CE-MI PUTETI SPUNE DESPRE DIAGNOSTICUL ADENOCARCINOM ANDOMETRIAL ST1CIN 5

Maria

acum 8 ani

Ce inseamna ca rezultatul biopsiei este negativ?