tbc

Boli respiratorii

Postata de teo_dora cu 12 ani in urma.

daca sint in tratament de tbc la un plaman e posibil ca boala sa se extinda si la celalalt in timpul tratamentului?

Raspunsuri (5)

car_men

acum 12 ani

celalalt plaman depinde si de zona unde locuiesti de unde esti?

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pentru a fi eficient si a distruge complet bacteriile (bacilii Koch),este necesar sa va administrati zilnic tratamentul , pe perioada indicata de medicul pneumoftiziolog , minim 6 luni.

teo_dora

acum 12 ani

am avut tratament zilnic timp de 2 luni cu izoniazida rafipicina si inca 2 feluri le am uitat . acum de 3 luni iau de 3 ori pe saptamana adica luni miercuri si vineri ramfipicina si isoniazida .problema este ca acum ma inteapa celalalt plaman adica eu am avut probleme la stangu acum din cind in cind ma inteapa dreptu .nustiu ce sa fac cred ca medicul care il am nu e prea bun sau nustiu deoarece si la consultatii eu i am explicat ca am avut o operatie la plaman cind eram mica ca am avut apa .dar nici nu m a bagat in seama ,mai mult de atat in august mi a cerut sa fac radiografie si analize dar imediat a plecat in concediu 2 saptamani si eu am facut analizele degeaba ca dumneaie mi le a citit in septembrie si culmea ironiei asistenta i a dat alta radiografie a altui pacient si mi au spus ca sint grav de operatie .a doua zi m am dus sa vad ce si cum e operatia eram demoralizata ca sa mi spuna ca nu e cazul la mine de operatie ca era radiografia altui pacient . acum nu mai am incredere sa merg la ea nici dupa pastile numai merg eu il trimit pe cumnatul meu . nustiu ce sa fac . va multumesc ca mi ati raspuns.

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Doar daca tratamentul nu este eficient, adica cu toate medicamentele prescrise sau daca exista rezistenta la vreunul dintre tuberculostatice si nu se cunoaste asta in momentul tratamentului.

teo_dora

acum 12 ani

mersi