polipi la copil de 5 ani

Boli respiratorii

Postata de roberta66 cu 12 ani in urma.

Buna...as dorii sa imi spuneti ce tratament as putea sa imi recomandati pt polipi la copil de 5 ani?am fost cu fetita la medic O.R.L si mi sa spus ca are polipi dar sunt de dimensiunea mici care se pot trata fara operatie.ia prescris PROTARGOL si SPRAY OLYNTH dar nu se vede nici un rezultat.Problema e ca de 2 luni ii curge nasul,mai tuseste cateodata si nu stiu daca e din cauza polipului si daca nu exista ceva care sa o scape de aceasta problema sau macar sa amelioreze.Este adevarat ca se poate trata polipii sau nu vom scapa de operatie?ce ati putea sa imi recomandati????Din ce cauza se fac polipii??

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna ziua.
Simptomele pe care le descrieti (rinoree trenanta, tuse) se pot datora unei rinite (probabil) alergice. Vegetatiile adenoide (polipii) de dimensiuni normale nu necesita ablatie chirurgicala. Va sfatuiesc sa va prezentati cu copilul la consult pediatric de specialitate, pentru evaluare. Sanatate!