E normal ca la astm sa ai dureri la plamani?

Boli respiratorii

Postata de MembruMobileApp1502750259 cu 6 ani in urma.

Buna. Sunt Sarah, am 16 ani si am astm, acum 3 ani am fost diagnosticata cu aceasta boala deosebita si era sa lesin la spirometrie. Medicul specializat in boli pulmonare mi a spus ca am astm si mi a dat cateva medicamente( Aerius, Symbicort Turbuhaler  si Montelukast). Dupa 9 luni am refuzat sa le iau pentru ca am inceput sa am dureri in plamani si stiu ca suna ciudat dar asta simt. Parintii mei nu m au crezut, ei credeau ca e astm de la pubertate desi eu am crize de astm de mica, tatal meu crezand ca erau de la "hormoni". Asa ca am renuntat sa le mai spun de durerile mele si de faptul ca nu ma simteam bine.
In ultimul timp durerile au devenit mai apasatoare, in fiecare zi iar din cand in cand mai simt cum nasul ma ustura, de parca imi intra apa in el, ca si cum m as ineca. Nu stiu daca e normal..

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 6 ani

Buna ziua

Este bine sa fiti monitorizata de un medic pneumolog daca aveti astm si urmati tratament.Tratamentul se ajuteaza functe de raspunul dvs la tratament.Deasemenea,daca au aparut dureri toracice,trebuie sa mergeti la medic.

MembruMobileApp1502750259

acum 6 ani

Multumesc.