durere de spate sa fie plamanii?

Boli respiratorii

Postata de game cu 12 ani in urma.

Buna.Am 19 ani si de ceva timp am niste dureri in spate chiar in zona plamanilor si uneori respir si mai greu ,transpir noaptea ma dor incheieturile si o stare de asta de oboseala chiar daca nu lucru nimic.sa fie cumva pneumonie sau bronsita?febra nu am, de tusit nu tusesc oare ce sa fie.Multumesc.

Raspunsuri (28)

radomir

acum 12 ani

ESTE POSIBIL SA AI PROBLEME CU COLOANA ( CERVICALA).SFAT reduce sedentarismul fa simplele exercitii de dimineata 10 min.va fi mai bine

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

si faceti o programare la medicul de familie, care va va indruma catre un specialist daca va considera ca este necesar sau va va prescrie dansul investigatiile encesare si/sau tratament.

Toma Dimitriu

acum 11 ani

Pai bine mai doctore, zi ceva care sa ajute pe moment ca stie si singur sa se duca la doctor...

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

Recomandarile se fac numai dupa consulatrea pacientului. Nu ai de unde sa stii ce anume ascunde acea durere sau ce alte afectiuni are pacientul. Nu suntem mama Omida.

bogdan

acum 8 ani

Nici mama omizilor nu poate ghici ce ascunde durerea :))))))
Cel mai corect , consultul medical :D
Sanatate multa !

misu_pop

acum 5 ani

Ce ascunde durerea? Posibil o relație respinsa cu cineva apropiat. Un sentiment de superioritate față de persoana respectivă,posibil ură,de cele mai multe ori ascunsă,cu refularea sentimentelor si emotiilor negative simțite.

Încercați vă rog să dați frâu liber sentimentelor care vă macină,dar faceți aceasta într-un mod care nu face rău nimănui: scrieți ce simțiți și apoi aruncați la coș,înregistrați un video pe tema a ceea ce simțiți și apoi ștergeți acea înregistrare. Practicați un sport care vă place. Înot,fotbal,handbal,volei,șah,etc. Și învățați să deschideți ușa trecutului pentru a vă împăca din nou cu acesta. Nu uitați: trecutul NU vă va contacta pentru a cere pace cu dumneavoastră. Dumneavoastră în schimb va trebui să vă înarmați cu multă răbdare și bunăvoință,să reparați în măsura posibilului dacă ați făcut vreun rău sau greșeală cuiva,și să căutați să vă împăcați cu acele probleme sau situații din trecut pe care nu le putem schimba.

Vă doresc sănătate multă-că maximă nu-i de bine,și mult succes.

Cu compasiune,stimă,considerație,înțelegere și respect,Pop Mihai.

Prolumi

acum 12 ani

Fa-ti o radiografie sau un tomograf la plamani. La fel am fost si eu, cu o durere groaznica in spate si am ajuns la spital cu o infectie urata, dupa ce la recomandarea medicului de la urgenta sau medicului de familie am tot luat antiinflamatorii pentru durere intercostala.

Utilizator11559990277

acum 4 ani

Prolumi tu ai facut tomograf pulmonar??Ce ti-a iesit la pulmonar??Nu stiu daca o sa imi raspunzi că totusi acu 7ani ai scris,daca vezi mesajul mă gasesti pe facebook cu merknatalia

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

La 19 ani, fara febra ma indoiesc sa fie chiar pneumonie, dar totusi, ar fi necesara o radiografie pulmonara. Cred ca este o bronsita acuta. Daca dupa ce ai facut radiografia nu se deceleaza nimic la plamani poti lua antiinflamatoare pe care ti le va prescrie medicul de familie

game

acum 12 ani

pot sa spun ca dimineata nu am chiar nimic. numai asa usor spre seara revin durerile.nu pot sa spun ca am dureri insuportabile sunt un pic asa deranjabile.Multumesc

dumytru

acum 12 ani

buna ziua darsi daca i-a aceste inflamatoare si durerea persista din ce cauza se intampla persistenta durerii?

dumytru

acum 12 ani

imi cer scuze antiinflamatoare...

mariana

acum 10 ani

buna ziua doamna doctor,ma numesc mariana si impreuna cu sotul si copilul meu locuim in Germania.sotul meu se plange de ceva vreme de o durere in spate in zona omoplatului,nu o durere mare dar totusi deranjanta.in urma cu 7 ani a fost operat de hernie si atunci I sa spus ca are o pata pe plamani,sa se fereasca de raceli. totusi raceli mici a mai avut dar rar..ceva normal.am uitat sa va spun ca sotul meu are 32 de ani.se intampla sa transpire din senin,si in ultima vreme se simte tot mai oboist.sa fie oare o problema mare?oare poate astepta pana in august cand mergem in Romania?aici este foarte greu sa mergem la medic pentru ca ne descurcam destul de greu cu limba germana..iar engleza din pacate nemtii nu prea stiu..

gicutzu

acum 10 ani

m_ati lamurit bustean !

sergiu

acum 10 ani

A

inna

acum 10 ani

pe mine ma doare mai sus de plamini asa parca ma inghimpa unii spun ca poate fi un nerv la spate racit nustiu ce sa fac ma cam sperii...va rog mult

Alin

acum 10 ani

Buna ziua.am 24 de ani,fumez de aproximativ 4 ani,iar daca as face o medie ar fi cam 1 pachet la 2 zile,tinand cont ca am zile cand fumez 2 3 tigari si zile cand fumez poate un pachet.Deocamdata nu simt ca as avea probleme doar un singur lucru ma nedumereste...Daca stau pe spate intins in pat ma uit la tv 10 15 minute incep sa simt o mica vibratie la respiratie la plamani.E ceva grav sau pur si simplu...mi se pare mie?Oricum doresc sa ma las de fumat cat mai curand!Si inca ceva daca as face analizele sau m ar asculta doctorul de familie la plamani ar sesiza ceva?

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

Este bine sa faceti un consult la medicul de familie si daca va considera necesar, va va trimite si la medicul specialist. Este posibil ca afectiunea sa fie la plamani sau stomac, ac***a in vedere ca apare cand sunteti intins in pat, probabil dupa masa de seara. Sanatate multa.

FreeStyle11

acum 10 ani

Daca doresti cu adevarat sa te lasi de fumat, te lasi ACUM, nu "cat mai curand".

catalin

acum 9 ani

Buna ziua..am 21 de ani si de 3 saptamani sunt racit. Totul a inceput cu o infectie in gat pentru care am luat antibiotice si alte pastile si mi-a trecut dupa 3-4 zile insa dupa toate astea am ramas cu nasul si urechile infundate pe langa de vreo saptamana am o tuse puternica si o durere in spate (in zona plamanilor). Ma puteti ajuta cu un sfat?

Pag 1 din 2