Dati-mi un sfat,va rog

Boli respiratorii

Postata de narcisa_72 cu 12 ani in urma.

De vreo 3 saptamani am o tuse seaca scurta,de sp***a intensitate in special cand vorbesc mai mult,continu.Noaptea nu tusesc,nu transpir.N-am nici febra.Tusea parca vine din capul pieptului.
Am luat Diclac parca ajuta dar nuy vindeca sau n-am luat eu indeajuns.
Tusea asta a aparut in urma unei raceli,viroze.
As vrea sa stiu ce asi putea face,sau ce fel de medic(inafara de cel de familie) sa consult
Nu tusesc atat de des cat sa fie suparator ,mai degraba ma sperie ca dureaza de prea mult timp.

Va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În urma virozelor respiratorii poate persista tusea seacă până la maxim 6 săptămâni. Dacă pesistă o perioadă mai lungă trebuie făcută o radiografie pulmonară şi un control ORL (trebuie consultat un medic pneumolog şi ORL-ist)