Cat de mare este riscul de a fi infectata?

Boli respiratorii

Postata de Ela_mela cu 11 ani in urma.

Duminica, eu si familia mea a intrat in contact, pentru 6-7 ore, cu o fetita de 14 ani care, atunci nu stiam, dar are tuberculoza cu "trei cruci". Fetita tusea destul de rau si la insistentele noastre a fost adusa la spital.

As dori sa stiu care sunt sansele de infectie daca:

1. am mancat / am baut din vesela lor desi erau spalate
2. am mancat din acelasi platou
3. am stat langa ea si ne-am spalat pe mani in acelasi lighean
4. am stat in incapere atunci cand a tusit, ras etc.
5. ne-am pupat pe obraz
6. fratele meu a baut "din sticla" lor de apa si noi am baut din aceeasi sticla dar cu paharul

Sunt extrem de nelinistita, desi stiu ca daca am contactat acel bacil pana in momentul in care boala nu se activeaza nu pot infecta pe altii. Astept raspunsul dvs., va multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Riscul de infectie este destul de ridicat dat fiind faptul ca ati "respirat" acelasi aer.
Este recomandat sa efectuati testul la tuberculina sau quantiferon.

Ela_mela

acum 11 ani

Mi-a spus cineva din cadrul unui spital ca cel mai bine este in decurs de 30 de zile sa fac o radiografie si acolo se va vedea.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pe radiografie se observa leziunile tuberculoase active sau sechelele postinfectie. Testele mai sus metionate sunt pentru diagnosticul precoce si initierea ( in aceasta eventualitate) unei scheme de tratament, inainte de a junge sa vedeti leziunile pe radiografie.

Ela_mela

acum 11 ani

Am inteles! Pff, multumesc frumos!