BPOC ASM BRONSIC

Boli respiratorii

Postata de Cecilia11109350 cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu BPOC,mai scap de aceasta boala?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Această boală nu este vindecabilă, având o evoluţie lent progresivă, evoluţie care poate fi stopată doar prin eliminarea cauzelor cae au produs-o (fumatul şi expunerea la poluanţi aerieni)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Cum ati fost diagnosticata? Ati facut spirometrie? Sunteti mare fumatoare?

Cecilia11109350

acum 12 ani

Da am facut spirometrie.Nu sunt o mare fumtoare,am fumat,dar eu mai mereu sunt infundata pe nas,mai clar,nu ma sufoc, in gat simt ca nu pot respira pe nas,undeva in fundul gatului simt ceva.Am fost la ORL,mi am facut radiografie,mi s a dat tratament pt sinuzita,dar simptomele persistau,am facut tomograf si mi s a spus ca am o rinita cronica.Acum iau xyzal si nazonesc,dar tot nu ma simt bine.Sunt tot timpul infundata pe nas si gustul nu l simt bine.Chiar nu stiu unde pot merge la un control mai amanuntit.

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Aceste tratamente se fac pt. rinita alergica, boala care merge mana in mana cu astmul bronsic nu cu BPOC. Cum este descris rezultatul spirometriei? Oricum, atat astmul cat si BPOC sunt boli cronice care nu se vindeca, dar pot fi tinute sub control cu tratament.

Cecilia11109350

acum 12 ani

Nu stiu cum sa va pun aici analizele care le am facut...poate imi lasati o adresa de mail,le scanez si vi le trimit.Va multumesc!