asm sau alergie

Boli respiratorii

Postata de cps cu 12 ani in urma.

buna seara nu stiuce sa fac am durere in piept si in spate cind merg obosesc . nu tusesc am sio alergie . la recomandarea medicului endocrinolog am facut siproba ventilatorie si am mers la alergolog si a spus ca am obstructie bronhii. adica asta arata proba ventilatorie . mi-a dat sa iau asmanex pentru o luna . intrebarea mea?sa-l iau ?este deajuns doar proba ventilatorie s-au sa cer parerea medicului de familie intii?sau a unui pneumolog. acest medicament nu da dependenta . va trebui sal iau mereu .pentru ca este foarte scump.va multumesc .

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi indicat să vă consulte şi un medic alergolog. Ar putea fi vorba de un astm bronşic, boală care trebuie tratată pe termen lung, uneori chiar toată viaţa. Dependenţa de medicaţie este dată de boală (dacă este vorba de un astm bronşic) şi nu de medicament

cps

acum 12 ani

multumesc.medicul alergolog mia dat asmanex si a scris asm bronsic in observatie ar putea fi alceva?dupa o luna sa repet proba ventilatorie.

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi recomandat să urmaţi indicaţiile medicului alergolog

cps

acum 12 ani

multumesc pentru sfat, am inceput tratamentul cu asmanex dar ma doare gitul si o masea si nu stiu ce pot lua am incercat sa iau amoxacilia dar ma simt rau .am luat si paracetamol dar nu trece . si nu stiu de la ce ma doare si gitul nu sunt racita.pina luni as lua ceva macar un calmant . nu stiu . vreau un sfat .ma stringe de git .multumesc.