intrebare

Boli pancreatice si de ficat

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna,

Am o intrebare:
Concentratele proteice sunt contraindicate afectiunilor hepatice?(o portie are aprox 30 g proteine, 50g carbohidrati si as lua-o o data pe zi 4 zile pe saptamana)?

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 14 ani

Pentru un adult normal, necesarul de proteine se situeaza in jurul valorii de 1 gr. / kg.corp / zi. Aportul caloric al unui gram de proteine este de 4 calorii. Depinde ce greutate ai si pentru ce vrei sa iei aceste concentrate. La o greutate de 55 kg. necesarul minim /zi este de 41 gr, necesarul optim este de 60 - 120 gr., iar pentru cine face culturism 156 gr. Cu cat greutatea este mai mare si necesarul creste. Cat ti-ai propus tu sa iei, cred ca nu are ce sa dauneze, plus ca,concentratele proteice nu afecteaza ficatul.