Test Papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de mariaghe2010 cu 11 ani in urma.

Buna ziua.
Am 39 de ani, nu am copii si imi doresc, am facut recent doua investigatii si va rog, daca este posibil sa ma lamuriti de sunt bune sau nu:
1. Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat)
- Celule epiteliale poligonale - rare
- Celule epiteliale rotunde - rare
- Celule cu aspect de `clue cell` - absente
- Leucocite - rare
- Hematii - absente
- Levuri - absente
- Flora bacteriana - Rara flora lactobacilara / Rari coci Gram pozitivi, izolati si in perechi.
Comentariu
Nu s-a primit la laborator recipientul pentru examen microscopic proaspat al secretiei vaginale

2. DIAGNOSTIC CITOLOGIC CERVICO-VAGINAL - SISTEM BETHESDA 2001
- celule endocervicale X
- celule metaplaziate scuamos X
- Alte modificări non neoplazice - inflamatorii X
- Rezultat NEGATIV pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
-Microorganisme - flora microbiana X
- CLASA BABE PAPANICOLAOU - II
Diagnostic descriptiv, alte obs.: Frecvente celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare, relativ frecvente glandulare endocervicale si scuamoase metaplazice cu modificari reactive la inflamatie, frecvente PMN, flora microbiana, numeroase hematii.

Va multumesc cu stima, Maria

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 11 ani

Intr-un frotiu normal se regasesc : celule pavimentoase [ superficiale,intermediare,bazale si parabazale] ; celule endocervicale ; celule metaplazice ; celule endometriale ; alte elemente[ leucocite, hematii, spermatozoizi]. PN II este un frotiu inflamator, dovada prezenta polimorfonuceatelor [ PMN ] . Tratamentul va fi cu ovule intravaginale si ce va mai prescrie medicul. Nu este ceva grav.

mariaghe2010

acum 11 ani

Multumesc mult pentru informatie.
Numai bine, Maria

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aveti o infectie vaginala determinata de acei coci gram pozitivi, infectie responsabila si de modificarile testului Papanicolau. Este recomandat sa repetati examenul secretiei vaginale dupa terminarea tratamentului indicat de catre medicul curant ginecolog.

mariaghe2010

acum 11 ani

Multumesc mult pentru raspunsul prompt si foarte profesionist.
Acelasi diagnostic mi l-a comunicat si medicul ginecolog si urmeaza sa iau tratamentul prescris.
Cu respect, Maria

Aylin- Beijing, China

acum 11 ani

Inainte de testul Papanicolau , intotdeauna se face o dezinfectie vaginala , cu aproximativ 2 saptamani inainte de test urmta de absinenta sexuala. Asta se practica in China si va recomand cu drag si voua si abia atunci ve-ti avea o interpretare ok si corecta a testului in sine, pana atunci e influentat de mici micoze, infectii, inflamatii si deci rezultatul ca atare.

Aylin- Beijing, China

acum 11 ani

Dezinfectia asa zisa, o faceti cu ovule care contin o combinatie de cel putin 2-3 substante . Sau cu doua tipuri de ovule simultan timp de 7 zile, Apoi pauza de 2 saptamani sau minim 10 zile, si abia atunci mergeti la papanicolau si ve-ti vedea adevarata stare a celulelor.

mariaghe2010

acum 11 ani

Multumesc mult pentru informatie.
Testul Papanicolau de anul trecut a fost bine si nu inteleg ce se intampla de am astfel de probleme. Banuiesc ca am dereglat sistemul imunitar din cauza muncii in exces.
In acest moment am primit tratament pentru 7 zile constand in spalaturi cu Tantum rosa si ovule Cervucid.
Imi poti preciza ce combinatie de ovule as putea face dezinfectia inainte de urmatorul test Papanicolau?
Cu multumiri,
Maria