Cum se poate interpreta acest test Babes-Papanicolau?

Boli genitale feminine

Postata de Dana_An cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Ma puteti va rog ajuta cu interpretarea unui test Babes-Papanicolau? Rezultatul este: "Satisfacator: Da. Satisfacator celule endocervicale: Da. Satisfacator metaplaziate: Da. NILM (frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne): Da. Modif. cel react. asoc. cu Inflamatia: Da. Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna, ce include celule epiteliale cu modificari reactive,granulocite, marcata citoliza."

Va multumesc mult

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Rezultatul testului Papanicolau prezentat pare a fi unul bun, considerat satisfacator. "Satisfacator celule endocervicale" si "Satisfacator metaplaziate" indica faptul ca s-au putut examina suficiente tipuri de celule pentru a determina daca exista vreun semn de boala.

NILM este o abreviere pentru (negativ pentru leziune intraepiteliala sau malignitate), ceea ce inseamna ca nu s-au gasit celule anormale care sa sugereze o posibila leziune precanceroasa sau canceroasa.

Insa, se mentioneaza prezenta "modificari celulare reactive asociate cu inflamatia", ceea ce ar putea indica o infectie sau o inflamatie. In acest caz, doctorul ar putea recomanda tratamentul pentru inflamatie si/sau o retestare dupa un anumit interval de timp pentru a se asigura ca inflamatia nu persista sau nu provoaca modificari anormale ale celulelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-cand-cum-si-de-ce-se-facei_17141
https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-papanicolau-anormal-sau-patologic_8731