Lipsa un Ovar

Boli genitale feminine

Postata de Nina87 cu 14 ani in urma.

Ma numesc Nina am 22 de ani si acum 2 ani mi-a fost scos un ovar datorita faptului ca era complet transformat chistic si nu mai era functionabil. Am inteles ca pot sa fac copii nu asta ar fi intrebarea, cel putin de asta sunt foarte sigura, intrucat in prezent nu am nici o problema, ciclul imi vine regulat,iar celalat ovar functioneaza ca ceasul elvetian, si controalele la medicul ginecolog nu denota nici o problema. insa ma framanta o alta intrebare, cu un singur ovar pot sa iau anticonceptionale hormonale? daca iau exista risul sa nu mai pot ramane insarcinata? unii medici spun ferm convinsi ca riscul este foarte mare ca nu voi mai ramane insarcinata daca le folosesc, altii spun ca nu ar fi nici o probelma, iar eu is intr-o ceata totala, si 100% sigur va spun ca eu vreau sa fac copii, ca alt fel nu imi imaginez rostul in viata, deci nu vreau sa risc cu asa ceva. astept parerile voastre apropo de subiect...

Raspunsuri (3)

Maria C

acum 14 ani

Parerea mea este ca cel mai bine este sa ai un medic ginecologic bun in care sa ai incredere, sa te sfatuiasca ce este bine sa faci. Poti lua ac si apoi cand vrei sa devii mamica le poti intrerupe. Nu cred ca iti vor face rau intr-un fel. Numai bine si sanatate!

simona

acum 14 ani

Cred ca cel mai bine ar fi sa folosesti alta metoda de protectie, ideile sunt impartite si sansele tale de a ramane insarcinata pe viitor vor fi la fel asa ca alege ce e mai bine pt tine

nina87

acum 14 ani

asta am spus si eu, nu vreau sa risc aiurea...dupa operatie nu am mai luat deloc anticonceptionale, adevarul este ca nici inainte nu luam prea des. problema e ca nu stiu care ar fi ce-a mai ok metoda pentru mine si pentru partenrul meu...am citit despre diverse metode, dar inca sunt in dubii