Ce pastile/creme ar trebui sa folosesc pentru mancarimile din zona genitala?

Boli genitale feminine

Postata de MembruMobileAppbiancabarbi99 cu 6 ani in urma.

Buna ziua. Acum cateva luni am aflat, in urma analizelor, ca am gastrita, de atunci am inceput un tratament pe baza de antibiotice (recomandat bineinteles de medicul de familie) acum insa simt o mancarime si o stare de disconfort in zona genitala. Doctorul mi-a recomandat sa iau anumite pastile, pe care de altfel le-am luat, insa fara efect, aceleasi simptome. Ce as putea face?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/medicamentele-si-efectele-lor-secundare-asupra-sistemului-digestiv_9735

brigita1

acum 6 ani

Buna seara! In general la administrarea tratamentelor cu antibiotice, se provoaca alte probleme cu care prea putin sunteti informati ,in general in zona genitala si nu numai, si anume ciupercile, care pot sa fie urmate pe langa prurit (mancarimi) ci si anumite secretii (cu sau fara miros specific). Daca nu ajungeti la medic pentru a evalua concret princonsultatie si analize specifice (din secretie etc..),in aceste situatii va sugerez sa intrebati farmacistul.Deoarece , dupa o discutie deschisa cu farmacistul, pe langa tabletele cu rol antimicotic pe care le-ati folosit pentru administrare ca tratament intern,poate aveti nevoie si de tratamentul local,care consta in comprimate sau ovule vaginale ,chiar si creme. Restul va explica la farmacie, si alte probleme de evitat in perioada de tratamente cu antibiotice.