Scabia - Raia

Boli de piele

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

va rog sa-mi spuneti daca se poate lua scabia de la animale. eu ingrijesc de un caine bolnav si am pus mana pe el fara sa port manusi.

Raspunsuri (11)

tina14

acum 16 ani

draga, scabia este o parazitoza specifica, deci stai linistita!

munteanu2100167

acum 15 ani

scabia se ia

comentarii utilizatori

acum 15 ani

baiatul meu are 4 ani si a luat scabie de la camin.care este tratamentul pt un copil de 4 ani si cat tre sa tin acest tratament?cum imi dau seama cand este vindecat?poate sa revina aceasta boala sau este imun dupa aia?va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ma scarpin peste tot,dar in special ma scarpin pe picioare...oare am scabie?sau pute`ti sa`mi spune`ti macar..de ce ma scarpin asa de intens...dar asta se intampla numai seara...multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

scuze de intrebare dar vreau cat mai repete raspunsul... nu sunt in tara sunt plecat din tara si aici nu am medic credca am scabie si nu stiu cu ce sa ma dau ... o crema ceva un tratament .. intre degete am o iritatie si ma manainca ,, intre picioare la fel .. alta ... e rosie si ma mananca din cand in cand .. astept un sfat erila mana mi se cojeste un pic pielea.. m-am ddat cu diferite creme dar nimic astept un raspuns pe maill va multumesc anticipat mario

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Ajutati-ma si pe mine nush sigur daca am scabie da imi iese ceva pe burta si nu sunt mici sunt niste nubite mari si imi provoaca mancarimi la inceput era doar una dar eri seara au mai aparut si ma gandeam ca e de la curea(care are ceva metalic)pentru ca bubita a aprut kiar in locul unde se atingea inscriptia metalica de burta ajutati-ma nu stiu ce am...

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mie mia iesit scabia pe miini, scrot si penis. ce trebu sa Fac? In cit timp trece daca folosesc unguentul Benzilbenzoat-RNP 20%?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

eu m-am ras in zona genitala apoi dupa ce am avut un contact intim in scurt timp m-au luat mancarimile in zona scrotului, dupa o saptamana aceste mancarimi s-au extins in jos spre picioare,si acum si la maini
de obicei mancarimile ma iau noaptea,dar cand ies la aer rece (afara) imi trec..
e posibil sa fi luat scabie sau vre-un parazit ceva?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am niste bubite in zona soldurilor,pe pulpe nu se vede nimik dar noapte a devenit un cosmar ptr ca ma mananca din ce in ce mai tare. am luat de la sotul meu si eu si copilul nostru in varsta de 4 ani. copilasul are bubite pe fundulet si intre picioruse.de fel suntem foarte curati ba chiar obsedati de curatenie si nu stim ce se intampla. am incercat cu unguent cu sulf dar nu da nici un rezultat. va rugam respectuos sa ne ajutati pt ca nu stim ce sa mai facem,suntem disperati.multumim din suflet

oxana

acum 13 ani

salut mai bine incearca benzilbenzoat-20% dar lichid,

Anonima :D

acum 12 ani

Salut! au inceput sa-mi apara niste mici bubite pe burta(la inceput am crezut ca e alergie) dar a inceput sa se extinda si pe spate,la subrat,pe sani, pe pulpe, pe gambe,pe maini si chiar si pe ceafa ... ma mananca ingrozitor , iar cand ma scarpin(cel mai mult pe burta fiindca acolo ma mananca ingrozitor, mai laes in zona buricului)bubele se maresc si toata suprafata se face rosie si ma mananca din ce in ce mai tare , ce ma fac? nu stiu de unde am luat aceasta boala , dar mie frica sa nu fie raie ... sincera sa fiu mie si rusine sa afle cineva daca am aceasta boala , fiindca se va zice ca nu sunt curata sau altceva , desi tin mult la igiena personala ... va rog din suflet sa imi ziceti ce am patit , ce sa ma fac fiindca chiar am nevoie ! Multumesc :D