psoriazisul se vindeca?

Boli de piele

Postata de o stea cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am o fetita de 9 ani,si in urma cu cateva luni ia aprat pe fata o pata rosie.Am dat-o cu nidoflor,si a trecut,dar de atunci apare aceeasi pata si in alte parti ale corpului.Mereu se retrage si reapare pe corp in alta parte.Pare sa se usuce la suprafata,si e asa ca si cand se usuca pielea.Acum am descoperit ca are si pe pielea capului ca niste bube,ca o coaja, care si le-a rupt,si a ramas rosu asa ca si cand rupi o buba care nu este destul de uscata.Sunt foarte ingrijorata ca ar putea fi psoriazis.Pana cand ajungem la un dermatolog,ati putea sa-mi da-ti niste sfaturi?Daca este psoriazis,sunt sanse sa se vindece?

Raspunsuri (10)

Buna

acum 12 ani

E cam complicat.

Psoriazisul nu prea se vindeca si cu medicamente chimice si alifii cu atat mai putin. Numai homeopatia poate sa-l tina in frau destul de bine.
Faci o mare greseala ca suprimi aparitia petelor cu creme chimice si dermatologul va face cu medicamente acelasi lucru. Eruptiile cutanate suprimate duc la boli mult mai grave cum este astmul sau boli neurologice !
Boala nu este la piele ci in corp, se manifesta doar la piele caci corpul incerca sa scoata anumite toxine din interior prin piele. Priveste deci pielea doar ca un organ de eliminare a toxinelor din sange si nu ca pe ceva defect caci altfel ii vei dauna copilului. Medicii stiu si ei tot atat de putin ca si tine si vor face totul gresit. O solutie a fi sa mergi la un medic homeopat bun, insa si aici nu sunt multi buni.
Drl Gheorge Jurj in Timisoarea, Dr. Ileana Rindasu in Bucurest. Dr. Receanu in Iasi...

o stea

acum 12 ani

multumesc pt sfaturi.puteti sa-mi dati si in Cluj un nume?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Ceea ce descrieti d-vs nu pledeaza pentru psoriazis,acesta incepe deobicei cu un alt aspect,iar ca localizare incepe pe pielea coatelor si genunchilor. Mergeti la medicul dermatolog acolo la Cluj si veti avea un diagnostic ( el trebuind sa vada aspectul si consistenta elementelor.,

o stea

acum 12 ani

Va multumesc foarte mult domnule doctor.

gina

acum 9 ani

Buna Am avut Psoriazis si m-am vindecat.
Am fost la mai multi doctori si unul dintre ei mi-a recomandat sa incep sa folosesc lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle.
Am crezut ca nu o sa ma vindec niciodata, dar se pare ca aceasta lotiune a facut minuni.Acuma o aplic din cand in cand pentru intretinere. Trebuie incercata, va recomand.

mihaela

acum 8 ani

Este foarte bun pentru psoriazis tratamentul care mi-a fost recomandat de un medic si ma refer la crema naturala pentru psoriazis si eczeme de la Derma E. Credeti-ma ca face minuni.
Adica, nu o sa scapati de aceasta boala crunta, pentru ca nu se poate vindeva complet, dar macar o sa reusiti sa tineti eruptiile sub control cu niste produse naturale fara cortip***azi si alte chimicale din laborator care in timp, mai rau fac. Si asta v-o spune cineva patita, in peste 30 de ani de cand duc aceasta boala cu mine. Sanatate

Baicu Mirela

acum 5 luni

Buna ziua mă confrunt și eu de 20 ani cu aceasta boala și nu îmi trece cu nimic 🤦

Baicu Mirela

acum 5 luni

Am pete multe pe zona spatelui pe gât umeri piep branturi și pe burta 🤦

Nicu N.

acum 3 luni

Buna seara.Daca doriti sa folositi o crema pe baza de cortizon, sigur vă va curața de scuame(coji) si va deveni pielea curata pentru o perioada,dermovate cremă verde.

Utilizator11709138392

acum 2 luni

Timp de un an și jumătate am încercat să vindec acest psoriazis, prin diverse creme cu cortizon și dermatocosmetice recomandate de medicii dermatologi consultați. Niciodată leziunile nu dispăreau complet sau definitiv, revenind frecvent, și am ajuns în cele din urmă ca aproximativ 50% din suprafața corpului să fie afectată, în special picioarele, genunchii, antebrațele, pieptul și abdomenul și ocazional, zona spatelui. Din dorința disperată de a găsi un tratament eficient și pe termen lung și care să aibă cât mai puține efecte adverse, am încercat variante de tratament naturist, și în cele din urmă am găsit soluția care pentru mine a funcționat perfect, ajungând în decurs de o lună la vindecarea completă. Este vorba despre un amestec preparat acasă, în care am folosit balsamul de corp de la Avene și câteva lingurițe de miere cu propolis și lăptișor de matcă, pe care am încercat să o amestec cât mai bine cu balsamul de corp. Am folosit acest amestec pe toată suprafața corpului, imediat după baie, timp de 10 minute ae trebui lăsat să se absoarbă în piele și apoi ar trebui să încercați o exfoliere ușoară cu palmele sau cu o mănușă exfoliantă, pentru a îndepărta excesul de cremă dar și senzația puțin lipicioasă care rămâne datorită mierii. Senzația de mâncărime a fost atenuată instant și am reînceput să pot dormi noaptea, fără să mă trezesc cu o mâncărime insuportabilă, care nu ceda indiferent ce altceva folosisem anterior. Peste zi am folosit balsamul de corp de la Avene simplu, fără miere, dar pe zonele afectate mai grav, puneam puțină cremă cu miere și pe timpul zilei, în special pentru oprirea mâncărimii. Leziunile superficiale s-au vindecat complet în aproximativ o săptămână, cele mai adânci au avut nevoie de aproximativ 3 săptămâni pentru vindecarea completă. Dar am respectat procedura cu strictețe, o respect în continuare, și pielea arată perfect. Nu mai folosesc deloc cremele cu cortizon, și Leziunile de dimensiuni foarte mici au apărut doar atunci când, pentru 2 sau 3 zile, nu am acordat aceeași îngrijire pielii, ca de obicei. Pentru cineva care credea că nu o să mai poată avea niciodată o piele și o viață normală, acest remediu a funcționat în mod miraculos, aș putea spune, iar faptul că știu că s-ar putea să ajute și pe altcineva în situația mea la fel de mult, m-a determinat să împărtășesc această experiență.