psoriazis

Boli de piele

Postata de opris_1 cu 14 ani in urma.

am 26 de ani si am fost diagnosticata cu psoriazis la palme si la talpile picioarelor.de luni de zile nu trec si am usturimi mari.ce pot folosi sa mai ameliorez?am dat pana acum doar cu advantan unguent.ast rasp.multumesc!

Raspunsuri (9)

vasile

acum 14 ani

nimic

opris_1

acum 14 ani

cu nimic nu trece asta

Jamillutza

acum 14 ani

buna,

regim tii?.. fara cafea, cola, ciocolata..
cu rostopasca ai incercat? zicea cineva ca ar da rezultate
din ce localitate esti?
de psoremiss ai auzit?

daca vrei putem sa ne conversam pe tema asta..deoarece si eu am in dotare psori

camy

acum 14 ani

si eu folosesc advantan si in cele din urma a dat rezultate
dar trebuie sa ai rabdare

opris_1

acum 14 ani

buna ms pt mesaj.camy vreau sa te intreb cat de des revin la tine pt ca la mine nici nu trec bine si incep iar sa se inrautateasca.

Jamillutza

acum 14 ani

eu ma feresc de cortip***azi..nu fac decat sa amelioreze pe moment si apoi sa inrautateasca situatia

Jamillutza

acum 13 ani

buna opris_1
eu aveam cel mai mult in cap si urechi..aveam si un program din asta ma culcam numai dupa 2 noaptea..acum de vreo luna ma culc pe la 12 , 1 si iau calciu cu magneziu(parca sunt mai calma, mai linistita) si B complex..si vreau sa zic ca mi s-a ameliorat vizibil..

da-mi adresa ta de mail daca vrei sa vb mai mult...

Delia

acum 13 ani

Buna, ma scuzati ca scriu aici, nu am reusit sa ma inregistrez.
As vrea sa raspunda un medic daca binevoieste :)
Eu am vitiligo diagnosticat si mai nou banuiesc ca as avea psoriazis, iarna mi se descuameaza rau pielea de pe picioare.
Mi se pare foarte curios faptul ca ambele se trateaza cu lampa cu raze UVB. Daca au acelasi tratament, oare au si aceeasi cauza??? As fi curioasa sa stiu parerea unui medic in privinta asta...
Am si probleme articulare, artrita e tot o boala autoimuna, ca si psoriazis si vitiligo. Toate pornesc de la sistemul imunitar asadar...

Delia

acum 13 ani

A, si apropo de creme, cand am avut cel mai urat episod cu descuamarile, craparea si roseata pielii, a facut minuni Dermovate unguent. In cateva zile mi s-au dus toate celulele moarte de pe piele si s-a regenerat complet.