prurit in sprincene

Boli de piele

Postata de maronica cu 14 ani in urma.

ce pot face ca sa scap de aceste mancarimi sacaitoare pe care le am si pe obraji?multumesc.

Raspunsuri (6)

dermatologul de serviciu

acum 14 ani

Pai e simplu: rade-ti sprancenele si scarpina-te cu grebla pe obraji; cand o sa te usture inseamna ca ti-a trecut mancarimea.

ionica

acum 14 ani

De cand ai aceste mancarimi? Mergi la un control dermatologic, poate ai dermatita seboreica.

maia

acum 14 ani

incearca diprogenta (unguient)

Ramona

acum 14 ani

Am un ten mixt si de ceva timp ma maninca pielea de pe fata, si simt o senzatie incomoda, amcicatrici de la cosuri de si nu imi apar multe,dar cand imi apare unul lasa o pata ,ce sa fac?

Mihaela

acum 14 ani

Atunci cand apar pustule (cosuri) incearca sa nu le agresazi.Stiu ca tentatia de a lesparge este mare, dar gandeste-te ca acele cicatrici vor disparea f greu sau si mai rau sa ramana pentru totdeauna.Din cauza agresiunii pelea se hiperpigmenteaza. Din datele tale (f putine) nu am inteles de cand te mananca pielea pe fata?
E acum in perioada de iarna sau e mai veche problema? Cat despre discomfortul pe care-l simti e din cauza deshidratarii tenului.Foloseste creme hidratante, (fara sa te speli cu sapun) dupa ce ai demachiat bine tenul. Nu aplici nimic pe fata pana nu l-ai curatat temeinic.Cati ani ai?...Mergi la un centru de cosmetica si daca problema nu se rezolva te sfatuiesc sa mergi la un consult dermatologic. Iti doresc sanatate!

robert

acum 14 ani

sufar de psoriazis unghial si nu gasesc niciun tratament care sa ma ajute sa scap de aceasta boala va rog sa MA AJUTATI VA MULTUMESC