furuncul ?

Boli de piele

Postata de homedog cu 13 ani in urma.

buna ziua, am si eu o problema deja de vre-un an. Sub burta, pe linia curelii mi-au aparut sub piele niste furunculi, cel putin asta cred ca Sunt, dor ingrozitor si supureaza, sunt rosii , se umfla si pe urma elimina puroi pe urma sange.ac***a bubele de atata timp mi s-a facut aproape carne vie, nu stiu cu ce sa ma mai dau sau ce sa iau, sunt si mai grasut si acolo vine talia pantalonilor. pls help

Raspunsuri (12)

Sheila

acum 13 ani

Nu pot sa cred ca ai stat un an de zile fara sa mergi la un doctor. Nu poti urma un tratament fara sa sti exact cauza, trebuie sa mergi la un dermatolog cat nu e prea tarziu, ai noroc ca nu ai facut o infectie de toata frumusetea. Cred ca o sa ai nevoie de un antibiotic si o crema.
In tot acest timp ai folosit ceva?

homedog

acum 13 ani

poi am mai luat antibiotic pastile nu neaparat ptr el , si m-am tot dat local cu crema antibiotic, chiar si cu mibazon, crema galbenele, propolis... am dat dar nik, parea ca se retrage cate un pic dar revenea in forta, acum de exemplu ma dau cu mibazon iar care e un antibiotic puternic , recomandat de un farmacist

nu am fost ca am tot fost plecat si nu am dat ft multa importanta , acum a inceput sa ma nelinisteasca :-?? nu am scuze, idiot

Iuli

acum 13 ani

Am mai vazut asa ceva la persoane supraponderale. Primul gest e sa dezinfectezi si sa dai cu niste baneocin PUDRA, pt a se usca si are si antibiotic. NU CREMA ca aceea nu favorizeaza uscarea, zona fiind si un mediu umed (transpiri si pielea nu respira). Al doilea e sa mergi la un dermatolog. Al treilea este sa slabesti macar atat cat sa nu iti atarne burtica si sa ai un pliu de piele care nu respira.

Adrienne

acum 13 ani

Incearca sa faci o detoxifiere a organismului si sa-i ridici imunitatea.

furuncul

acum 13 ani

de vreo cateva zile nu mai de durere nu pot dormi....simt ca cedez psihic...am o stare nervoasa...si astadatoita uni furunc...nu stiu ce sa mai fac ca sa ameliorez durerea...simt c inebunesc :-

homedog

acum 13 ani

miez de paine mestecat pune pe el , ceapa coapta sau comprese calde pana cand reusesti sa il spargi... pana atunci durerile nu vor inceta

Timos Gheorghe

acum 9 ani

Pun compresa cu apa calda la furuncul?(chiar daca este in zona funduliu)

Maria

acum 13 ani

trebuie neaparat sa mergi la dermatolog!si eu m-am confruntat cu aceeasi problema!va trebui sa iei antibiotice.

.

acum 13 ani

mie imi apar de vreo 2 ani intr-una ba la subrat ba nush unde..de 1 luna mi-a aparut sub san..iar acum am cum s-ar zice,carne vie, dureri ingrozitoare..dar mi-e frica rau de medic. am inteles k trebuie sa extraga cu seringa din furuncul ca sa faa apoi un antidot..ceva la ce ..n-as putea niciodata sa rezist.

aura

acum 9 ani

nu stiu cum sa scap de furuncul

aura

acum 9 ani

am facut tratament cu antibiotice degeaba mam mai ales cu candida s pp acuma am incercat cu mibazon dar tot imi iese oare o fi de la glanda tiroida am hipotiroida si am intrat in menopauza la40 ani daca stiti vreo solutie va rog sami scrieti auraaurelia36@ yahoo.com multumesc

ghita

acum 9 ani

Bună sunt si eu cu probleme mai mari ca voi. Pe mine de vreo 3 ani nu ma mai lasa în pace unu trece altu vine si am fost la medic si le taiat de de vreo 10 ori si tot nu am scapat de ele am fost la analize mia spus ca sunt bine nu am nici o infectie la fel mia spus în 3 tari , italia, Franța, România medici nu stie numai sa taie si tot deagiaba. Daca aflati ceva solutie mai buna anuntati va rog.în afara de cutit sau de a pune crema neagra sau crema de galbenele ciapa varza sau crtof ca pe astea leam facut.