Buna ziua

Boli de piele

Postata de ralucamaria1986 cu 13 ani in urma.

Simt ca ma ard portiuni ale corpului(partea inferioara a spatelui, coapse)...dupa ce fac baie, mai ales toamna si iarna....m-am gandit eu la inceput ca ar fi din cauza gelului de dus sau al sapunului ce-l folosesc....insa indiferent daca folosesc acelasi gel de dus sau nu....tot apare aceasta problema...
Am vorbit si cu medicul de familie insa nu a stiut ce sa-mi zica exact ce se intampla...
Puteti sa ma lamuriti si pe mine, va rog frumos?
O zi buna!!!

Raspunsuri (4)

Omnia

acum 13 ani

Buna,

Am avut si eu o problema cu sensibilitatea excesiva a pielii si am fost pe la diferiti medici.
s-a mers pe 2 directii: fie alergie la anumite produse sau haine (am istoric de alergii la diverse), fie problema a sistemului nervos.
Cert este ca in cele din urma am facut tratament pentru cea de-a 2-a varianta; problemele au disparut, pe restul corpului, insa de putin timp, au reaparut in zona axiala...ca o reactie alergica la antiperspirant.
Asadar...cred ca pana la urma este o reactie alergica la gelul de dus...
Daca vrei sa afli cu siguranta, nu e suficient sa schimbi gelul de dus (si eu am schimbat antiperspirantul, insa rezultatul a fost acelasi), ci incearca sa te axezi pe un alt produs...sau fa o baie (de test), fara sa folosesti nimic altceva decat apa. Daca nu apare sensibilitatea la nivelul pielii, e clar ca ea se datoreaza unor substante continute de produsele cosmetice.

daca gasesti cauza/rezolvarea, te rog, impartaseste-ne-o si noua!

Mary Jane

acum 13 ani

Daca sensibilitatea e la nivelul tegumentului, adica a pielii, atunci e clar ca e ceva alergie. In schimb, daca este in interior atunci ai o problema legata de circulatia sangelui. Sunt curioasa daca ai varice sau ceva de genul. Sora mea avea niste dureri foarte mari asemanatoare cu niste arsuri, cam ca tine. Acum ia Detralex, dar a trebuit sa umble pe la foarte multi medici ca sa ajunga la un diagnostic, pentru ca si cu tratament tot mai are probleme. Iti recomand sa mai insisti pe la dermatolog, un medic in probleme cu inima, orice e legat de circulatia sangelui. Sper sa te ajute ce ti-am spus

rodica

acum 13 ani

sotul meu s-a vindecat cu spray de aloe vera, a cumparat de la Cali-Vita(100ron)

lola

acum 13 ani

fa un test de alergii si mergi la un dermatolog. Adina Dobritoiu de la cmu e fosrte buna pe aceste probleme.