alunitele

Boli de piele

Postata de iulia1377 cu 12 ani in urma.

de aprox. o jumatate de an mi-a aparut pe gat o alunita foarte aproape de una mai veche. cea veche nu ma deranjeaza deloc ,in schimb cea noua ma cam mananca si la atingere este un pic mai aspra decat cealalta.
am fost la medicul de familie si mi-a dat bilet de trimitere la chirurgie plastica sa o scot impreuna cu alte alunite de pe corp care sincer nu ma deranjeaza.
acum nu stiu cum sa procedez deoarece nu as vrea sa le scot asa
va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac.
va multuesc
sarbatori fericite si un an mai bun cu drag iulia

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul apariţiei unui nev pigmentar (aluniţă) care prezintă una dintre modificările următoare: creşterea aluniţei în suprafaţă şi profunzime, modificarea aspectului, apariţia unei sângerări, apariţia unei eroziuni sau prurit, evaluarea, indicaţia terapeutică şi urmărirea evoluţiei este recomandat a se efectua de către un medic dermatolog (doar medicul dermatolog putând decide conduita optimă în astfel de cazuri).

iulia1377

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

asa zisa alunita poate sa semnifice multe tipuri de boli de piele(tumori incipiente), motiv pentru care trebuie sa va consulte un medic dermatolog; de exemplu, daca aveti o varsta mai tanara poate sa fie un nev nevocelular, iar la o varsta peste 45 de ani poate fio veruca seboreica sau senila etc care au tratamente diferite in functie de forma bolii.