alunite

Boli de piele

Postata de Elena Mihaela1 cu 16 ani in urma.

am o alunita mare pe spate cam cat un bob de mazare mai mare se poate arde cu laserul?am citit undeva ca unele pot fii cancerigene ?este periculos sa o ard?

Raspunsuri (5)

Elena991510

acum 16 ani

Buna,
Alunitele nu se ard, se scot prin operatie deoarece prin ardere exista riscul ramanerii radacinii si aceasta sa degenereze intr-o alunita maligna..
Operatia nu este complicata, te anseteziaza local, o scoate si nu ai nici o durere ...si stai in siguranta fara nici un fel de dubiu..

Cristian272

acum 16 ani

exista posibilitatea sa nu fie scoasa bine! depinde de cine opereaza!

mihail42

acum 16 ani

alunitele nu au radacini:)), sunt doar pe piele

Elena991510

acum 16 ani

au radacina :D

Elena991510

acum 16 ani

au radacina :D
Si cel mai bine se verifica cu dermatoscopul .
Dermatoscopul e un fel de ecograf care vede alunita pana la radacina..