Alunita

Boli de piele

Postata de Mozuki cu 13 ani in urma.

Am o alunita pe bratul drept care nu imi place cum arata.Mai exact, intr-o parte a ei parca ar continua, insa nu are marginile regulate in acea zona si sunt mai deschise la culoare.Dimensiunea in diametru e de aprox.7mm.Mentionez ca se afla si sub un vas mare de sange care strabate bratul. Unde as putea sa o testez? (isi poate da dermatologul seama cu ochiul liber?) Poate sa nu fie nicio problema chiar daca arata asa? si de asemnea sunt curios daca poate fi scoasa din moment ce sub ea se afla un vas de sange (nu pot sa apreciez adancimea).Multumesc!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Mergi de urgenta la un medic dermatolog pt consult. Un unchi s-a dus si s-a dovedit a fi cancer (melanom malign) dar in stadiu incipient si nu prinsese nici un organ, doar acea zona de piele. I-a scos-o, acum va face tratament si gata. Daca mai intarzia un pic, putea fi tragic. La tine poate ca nu e nimic sau poate ca e. Cert e ca e important sa mergi la medic.

ina

acum 13 ani

Orice dermatolog are un dermatoscop cu care poate vizualiza structura alunitei, daca o sa-i para suspecta iti va spune.

Mozuki

acum 13 ani

Am fost azi-dimineata la doctor. E vorba despre un nev dermic traumatizat.O sa trebuiasca sa il scot si se rezolva treaba.Multumesc pt sfaturi.