Respiratie

Boli de inima

Postata de kaona cu 13 ani in urma.

O data cam la 1-2 ani, timp de 7-10 zile, am o dificultate in a respira. Parca nu pot "prinde" aerul. In acele momente, simt ca am foc in cap - asa tare-mi arde - si ma cuprinde un soi de panica, cand vad ca nu pot respira. Care poate fi cauza? Multumesc.

Raspunsuri (3)

firstlight

acum 13 ani

Te-ai gandit ca poti avea atacuri de panica?O dificultate in respiratie persista, nu se intampla la 1-2 ani...Sunt multi factori minori care pot determina un asemenea fenomen:postura in care esti asezat, alimentatia (influenteaza mentinerea umiditatii cailor respiratorii),somnul (in timpul somnului,frecventa respiratiilor este mai scazuta decat in timpul zilei), emotiile, plansul, rasul,climatul, etc...
Frecventa respiratiei la un adult este de 16-18 r/min.
Un raspuns din partea mea la problema ta ar fi urmatoarea (desi tu iti cunosti simptomele cel mai bine, conteaza si cum respiri in acel moment) : DISPNEE, se manifesta ca o respiratie anevoioasa, pot fi diferi cauze:boli ale plamanului sau ale inimii, dar si ale cailor respiratorii.Aerul patrunde cu greutate in plaman, ac***a drept consecinta oxigenarea defectuasa a tesuturilor si acumularea de CO2 in sange.Aici intervine si apneea (oprirea respiratiei).
Sper ca ti-am fost de folos...!

kaona

acum 13 ani

Mersi mult

Iuli

acum 13 ani

Da, e probabil o stare de anxietate cu atac de panica.