Extrasistole stres

Boli de inima

Postata de mihaimit cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu distonie neurovegetativa si nevroza cardiaca de catre mai multi medici iar de catre altul cu tulburare de somatizare. Am mai multe simptome, printre care si extrasitole si/sau palpitatii (nu este clar, pentru ca toate ekg-urile facute sunt normale - doar un BRD minor), am facut si ecografii cardiace - nimic rau la inima. Totusi, dupa mult stres, simt inima batand cu putere, nod in gat. Niciodata insa atunci cand fac efort nu am probleme. Am invagat cat de cat sa scap de aceste simptome prin sport mult - apar doar in repaos. Si cu o pastila de Distonocalm dispar. In general, primvara apar, in restul anului lipsind aproape cu desavarsire. Ce tratament as putea urma sa scap definitiv de aceste stari? Precizez ca am 30 de ani, nu fumez, nu beau alcool, mananc sanatos (fara cola, prajelnita, carne de porc etc), insa stresul este la cote destul de mari. Iau si cate 400mg de magneziu zilnic si Coenzima Q10.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Ati putea scapa de aceste stari mergand la un psihoterapeut pentru psihoterapie.

Sanatate!

parerea mea

acum 13 ani

Cateva exercitii de yoga, in special de relaxare, ajuta mult in aceasta afectiune.

Daniela

acum 13 ani

Buna ziua,
am si eu aceleasi probleme, dar am mai avut si cu cativa ani in urma palpitatii, cauza a fost lipsa de calciu si magneziu din organism, acum nu stiu inca de unde pleaca aceste probleme. Cel mai bine cred ca ar fi sa mergi la un medic cardiolog.