Baypass sau stent ?

Boli de inima

Postata de anddu cu 11 ani in urma.

Tatal meu a avut dureri in piept ce se lasa pe ambele maini ,a mers la medicul de familie si ia dat trimitere la spitalul militar din Bucuresti,acolo a facut coronografie si au gasit o artera infundata 90% si alta 40%,medicul ia zis sa faca baypass dar noi familia am dori sa i se puna un stent. Mentionez ca nu a facut infarct sau preinfarct. Nu stim ce sa zicem suntem panicati ,astept detalii de la un specialist !

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Solutia de revascularizare depinde de locul si gradul stenozei coronariene. Bypass-ul se indica atunci cand exista o stenoza semnificativa ( 90% intra in aceasta situatie) sau cand functia inimii este deprimata.
Este bine sa vorbiti deschis si detaliat cu medicul curant despre solutiile terapeutice, riscurile asumate si sa alegeti varianta cea mai buna

octavian

acum 9 ani

Daca artera e infundata 90 pe sectiune, se poate pune stent, cu conditia ca lungimea infundarii sa nu fie mai lunga decat stentul (sau 2 stenturi, daca se pot pune 2 unul dupa altul). Daca stenoza e prea lunga (sa se fi referit medicul la 90 din lungimea arterei?), atunci se indica probabil bypass-ul, si aceea o fi fost situatia de mai sus

ROZSA LUCRETIA

acum 8 ani

buna ziua ma numesc Lucretia am o artera infundata care nu mai lucreaza spune medicul ca nu se mai poate face nimic numa tratament si cam ata dar totus poate imi dati o speranta mai am si diabet cu insulina si plagi depuse pe tot traseul corpuli la picioare tromboza ce se mai poate face astept cat de cat un raspuns va multumesc.