afectiune cardiaca?

Boli de inima

Postata de carpathianatt cu 13 ani in urma.

Buna seara, am 20 de ani si sunt fumator.E o problema care ma macina de ceva ani in coace si tot nu gasesc explicatia sau solutia chiar daca am fost la 3 cardiologi si am facut cartodiagrama.Inca de la varsta de 14 ani am simtit anumite batai neregulate ale inimii,sunt situatii cand probabil am exces de adrenalina(sa ma sperii foarte tare) si imi bate extrem de repede inima dupa care continua sa bata repede si neregulat dupa care mai incet dar tot neregulat in asa fel ca imi este greu sa respir dupa care imi revin,de asemenea in situatii foarte calme sau pot sa le spun normale cand simt ca imi bate neregulat fara sa fi declansat ceva aceste batai.Mai sunt unele momente cand ma doare partea dreapta a pieptului in zona inimii sau mana dreapta.De fiecare data cand am fost la cardiolog si am facut acele analize mi s-a zis ca nu am absolut nimic dar nu am cum sa dovedesc ca nu e ceva constant ci doar in anumite momente.Tot am incercat sa trec peste dar tinand cont ca mi s-a intamplat si astazi inainte sa dorm asta m-a determinat sa cer o opinie si a altor specialisti.Tatal meu de asemenea sufera de suflu sistolic,foarte probabil ca are legatura acest fapt insa m-am interesat de simptome si nu sunt cu totul asemanatoare.va multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Palpitaţiile în caz de stres emoţional sunt normale. Pentru a se putea depista defecte ale valvelor inimii care pot da la rândul lor palpitaţii, trebuie efectuată o ecocardiografie.

PSH IOANA PANCULESCU

acum 13 ani

iti recomand sa te duci si la un psiholog

constantin

acum 13 ani

aiti pot da cateva sfaturi daca imi daqi datele de contact:[email protected]