Cocobacilii

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Simona020219 cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Intrebarea mea este legata de cocobacili, am fost recent la un medic ginecolog si mi-a zis ca am cocobacili, insa sunt nelamurita. Imi puteti explica de la ce se fac acestia ,daca este posibil s-i fi luat de la partener? Se dezvolta mai des la barbati decat la femei?Se iau doar prin transmitere sexuala?

Raspunsuri (4)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Daca aveti ''scurgeri'' sau alta simptomatologie adresati-va unui medic dermato-venerolog sau ginecolog care va preleva corect (dupa 2-3 zile fara spalaturi locale) secretie pentru examen direct pe lama. Apoi daca este necesar se va executa cultura si antibiograma din secretie.
075dermato
--
Suferinta tratata de catre un medic competent costa cel mai putin

in

acum 13 ani

buna seara .ce inseamna mai exact Cocobacilii?

mataceastramba

acum 11 ani

Sa.mi bag p.ula, un raspuns bun n.ati dat. Tampita asta de mai sus raspunde cu o intrebare, cealalta cica sa te duci la medic, numai tampiti...din cate stiu eu despre indivizii aia, se pot transmite si prin alte modalitati, in afara de sex. De ex cand mergi la o toaleta straina. Va doresc o viata cat mai usoara, ca de altceva nu aveti nevoie din cate vad.

Balazs Katalin

acum 8 ani

Asi vrea sa primesc si elu raspuns la intrebarea> ce trebuie stiut despre cocobacil.