Am nevoie de test HIV?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de aa_andreea123 cu 7 ani in urma.

În urmă cu aproape 2 ani am avut contact sexual neprotejat cu un bărbat care avusese mai multe partenere. Nu mi-a spus că ar fi suspect de HIV sau că vreuna dintre partenere ar fi fost. Până acum nu am avut niciun simptom, nu-mi simt sănătatea afectată în niciun fel şi nici nu am mai ţinut legătura cu partenerul de atunci. Cu toate astea, ar trebui să fac un test HIV (de siguranţă)?

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 7 ani

Buna ziua , pentru siguranta noastra in contextul unei vieti sexuale active este indicat sa facem testari regulate care sa cuprinda culturi si secretii din col , testare Babes- Papanicolau, testare HIV , Hepatita cu Virus B , Hepatita cu Virus C , HPV.