copilul meu musca

Arta de a fi parinte

Postata de davidutza22 cu 13 ani in urma.

Copilul meu musca. Ce pot face sa-l dezvat?
Are un an si 10 luni si musca pe toata lumea mai ales daca e provocat de cineva dar si din senin, parca s-ar descarca de nervi. In familie nu ne certam, este un mediu destul de ambiant, copilul in rest este linistit, este darnic, nu zgarcit, numai cu muscatul nu reusesc sa-l dezvat. Am incercat diverse modalitati dar fara nici un rezultat. Va rog poate ma ajutati. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

floryny

acum 13 ani

Poate ca musca pentru a se apara, deoarece se simte amenintat, provocat. Pentru multi copii, intre 3 luni si un an, muscatul devine un fel de joc si testare. Incearca sa-i cumperi jucarii pentru dentitie. Sa-ti traiasca bebelusul.

Bacu Crina

acum 13 ani

Muscatul este un mijloc de comunicare pentru el, dar si de a descoperi lumea din jurul lui. Acesta este si scopul pentru care bebelusii baga majoritatea jucariilor in gurita: gura este primul organ prin intermediul caruia copilasul descopera lumea. Este doar o etapa. Incearca sa il linistesti cu mult calm cand este suparat si sa-i arati ca pot exista si alte modalitati prin care isi poate descarca furia: sa dea na-na la obiecte, este varianta cea mai des folosita de parinti. Persevereaza, nu renunta, va trece si perioada aceasta.

Gabriela

acum 8 ani

Si copilul meu are un an si sapte luni si musca dinainte sa ii apara dintii. Acum e mai dureros sa te prindă. Am observat ca de cele mai multe ori o face ca sa fie băgat in seamă. Nu e foarte plăcut si ma gândesc cu groaza la momentul când va merge la gradinita.