simptomele apendicitei?

Apendicita

Postata de [email protected] cu 13 ani in urma.

care sunt primele simptome ,samne de aparitie a apendicitei?

Raspunsuri (3)

ina

acum 13 ani

uite gasesti aici mai multe informatii //sfatulmedicului.ro/apendicita#Simptome

Medic Epuran

acum 13 ani

Tabloul clasic, cel mai frecvenz întâlnit, în cazul apendicitei acute, poate fi schiţat în ordinea apariţiei lor, de câteva simptome, întâlnite la cea mai mare parte a subiecţilor:
1.durerea abdominală (simptom major), care agită bolnavul, făcându-l să-şi schimbe poziţia, ca după scurt timp să-l oblige la evitarea oricărei mişcări. Ulterior durerea devine constantă
2.inapetenţa (instalată precoce)
3.greţuri şi vărsături
4.oprirea tranzitului pentru gaze
5.constipaţia sau diarea (nu sunt constante)
6.limba este încărcată (saburală - cu depozite)
7.creşterea temperaturii (nu depăşeşte 38 grade).

demisa

acum 10 ani

ma doare de 2 zile in partea dreapta si nu mai pot sa respir ce trebui sa fac