BBuna ziua?

Anxietate

Postata de Utilizator11568288841 cu 4 ani in urma.

Ma numesc Elena am 30 ani si am probleme de sanatate de la varsta de 11 ani din copilarie. Cand eram mica am fost peste tot la iasi bucuresti mi am facut analize tomograf la cap rmn nimic nu imi iese.Ametesc mi se inmoaie picioarele se urca la cap ameteala puternica la cap nu pot sa ridic capul dupa perna ma ia rau de la stomac vomit tot ma ia cu calduri transpiratii
Am avut o copilarie p***a batai scandaluri si multe altele. Am un baietel de 6 ani cand am ramas insarcinata cu el nu faceam atacuri de panica nu ma agitam stresam. De anul asta am inceput sa fac atacuri de panica si cu agitatie. L am alaptat 1 an si 2 luni apoi l am intarcat ca nu mai puteam eu imi era rau mergeam pe pereti. Si de atunci urmez cu pastile de pshiatrie anxiar guetiapina mirzaten si betaserc. De vreo 2 luni ma duc si la psiholog si mi a sp ca din copilarie mi se trage. Noi ne dorim f mult al doilea bebe nu vreau sa l las singur. I am sp dr de pshiatrie si mi a sp sa le raresc treptat pana nu o sa mai iau deloc. Am incercat si imi este rau .I am sp si sotului si a sp sa mai incerc am incercat ieri sa iau jumatate de anxiar in loc uni intreg si la pranz unu intreg.ca eu iau de obicei 2 pe zi 1 dimineata 1 pranz si mi a fost tau aseara. Va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa fac sa scap de ele.toata lumea sp treptat dar imi e tau.nu stiu ceva in perioada sarcinii pe baza de stres agitatie o fii am Incercat niste picaturi rescue remedy prima data si au mau facut efectul dar apoi numai. Va rog sunt disperata de aproape 19 ani eu nu stiu ce este sanatatea. Va rog nu stiu sa incerc alt pshiatru nu stiu este una aici in Focsani dar cica numai primeste decat pacienti de a ei.

Raspunsuri (3)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Bună ziua!

Înțeleg dificultățile cu care vă confruntați.
Ghidurile internaționale din domeniul sănătății mintale recomandă ca cel mai bun tratament pentru problemele legate de anxietate, care au intesitate medie sau severă, combinația dintre tratamentul medicamentos și psihoteraopia cognitiv-comportamentală.
Recomandarea mea este să găsiți un psiholog specializat în psihoterapii cognitive și comportamentale.
Este mai puțin importantă cauza apariției stărilor de anxietate, mai important este ce facem ca sa facem față situației din prezent. Sunt tehnici care o dată învățate vă pot ajuta să gestionați mai eficient stările de anxietate.
Dacă doriți detalii, vă rog să mă contactați.

Numai bine!

Utilizator11568288841

acum 4 ani

Buna seara vreau detalii unde va pot contacta.

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Bună seara!

Mă puteți contacta telefonic la numărul: 0726328907. Vă voi oferi orine informație aveți nevoie.

Pe curând!