Ameteli

Ametelile si vertijul

Postata de 100770 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 64 de ani si am fost diagnosticata cu cardiopatie ischemica.Sunt si hipertensiva s, am fost controlata de specialist si urmez un tratament prin care mi-a scazut tensiunea,ma simt mai bine,dar am ameteli.Mentionez ca am o viata activa,muncesc f.mult fizic,in gospodarie.Nu prea tin regimul alimentar indicat si tratamentul il iau cu pauze.Nu pot scapa de ameteli.
Dati-mi,va rog un sfat avizat.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Primul pas în a stabili atitudinea terapeutică faţă de aceste ameţeli este măsurarea tensiunii arteriale în poziţia în picioare, imediat după ce v-aţi ridicat din poziţia culcat. Dacă este o diferenţă prea mare între cele două valori tensionale (culcat - în picioare) va fi nevoie de reevaluarea tratamentului antihipertensiv de către medicul cardiolog. De ajutor ar putea fi şi o bună hidratare.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului