Ce de facut?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de yrysM cu 9 ani in urma.

Am si eu o intrebare. Pe 19 dec 2014 , am inghitit un oscior din piept de curcan (spartura de os) , am fost la urgente si medical mi-a spus ca am doar rana ..mi sa dat un spray in rest nimic. De trei zile ma deranjeaza , nu mai pot sa inghit ca ma inteapa , si respiratia ma deranjeaza .Am fost iarasi la ORL , AM FACUT RAZE , AM FACUT BARIU...si am primit trimitere la endoscopie. (diagnostic STAZA TRANZITORIE DREAPTA)....poate cineva sa-mi spuna si mie ce inseamna????????

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Staza tranzitorie dreapta se refera la o incapacitate temporara a lichidelor sau a alimentelor de a trece prin tubul digestiv. Aceasta poate fi cauzata de un blocaj, ingustare sau altceva care impiedica trecerea normala a continutului.

In cazul tau, este posibil ca osul inghitit sa fi cauzat o anumita blocare sau sa fi zgariat peretii esofagului, provocand disconfort si probleme la inghitire.

Este bine ca ai fost trimis la endoscopie, deoarece aceasta procedura poate ajuta la identificarea exacta a problemei si la elaborarea unui plan de tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Abuz--dependenta--si-intoxicatii/inhalarea-sau-inghitirea-unor-obiecte-straine_1256
https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/afectiuni-ale-sistemului-digestiv_580
https://sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/tractul-gastro-intestinal-particularitati-afectiuni-si-diagnostic_14920